ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նամակ է հղել ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ջոն Թաներին: Նամակը տեղադրված է ՀՀ խորհրդարանի կայք-էջում:
«Հարգելի պարոն Թաներ,
Դիմում եմ Ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի վերաբերյալ հավանական զեկույցի առնչությամբ, որը նախատեսվում է պատրաստել ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում: Անկեղծ ասած զարմացած եմ, որ նման քայլը կարող էր տեղի ունենալ առանց ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անդամների հետ համապատասխան խորհրդակցության:
Ինչպես հայտնի է, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացն ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի միջնորդությամբ: Մեր համոզմամբ, նկատի ունենալով բանակցությունների գաղտնիությունը, առանձնահատկությունները եւ զգայուն բնույթը, Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափից դուրս կայացած նախաձեռնությունները, նույնիսկ բարի մտադրությամբ, բանակցային գործընթացը վտանգելու եւ միջնորդական ջանքերը խափանելու մեծ ներուժ ունեն: Հետեւաբար, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետ կապված որեւիցե նախաձեռնություն ցուցաբերելուց առաջ անհրաժեշտ է խորհրդակցել Մինսկի խմբի համանախագահների հետ` հաշվի առնելով նաեւ այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ եւ Ֆրանսիան ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներ են հանդիսանում:
ԼՂ հիմնախնդիրը տարբեր միջազգային ատյաններում բարձրացնելու Ադրբեջանի փորձերը նպատակաուղղված են հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի սեփական ընկալման տարածմանը` անտեսելով համանախագահների կողմից հռչակած` հակամարտության կարգավորման հիմք հանդիսացող սկզբունքների ամբողջականությունը: Հատկանշական է, որ համանախագահ երկրները դեմ քվեարկեցին 2008 թ. մարտին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում Ադրբեջանի առաջարկած բանաձեւին` պարզաբանելով, որ այն «ընտրողաբար քարոզում է (հակամարտության կարգավորման) միայն որոշակի սկզբունքներ` բացառելով մյուսները»:
Ընդամենը մի քանի օր առաջ, հուլիսի 17-ին, Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Բեռնար Կուշները եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Ստեյնբերգը հանդես եկան հայտարարությամբ, որով վերահաստատեցին 2010թ. հունիսի 26-ին Մուսկոկայում կայացած Մեծ ութնյակի գագաթաժողովում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարած հակամարտության կարգավորման սկզբունքներն ու տարրերը: Նրանք ընդգծեցին, որ նշված սկզբունքներն ու տարրերն ընկալվում են որպես մի ամբողջություն, եւ որեւէ փորձ` ուղղված որոշ տարրերին նախընտրություն տալուն ի հաշիվ մյուսների, անհնար կդարձնի խնդրի հավասարակշռված լուծումը:
Պատշաճ հարգանք տածելով ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նման հարգարժան կառույցի հանդեպ, մենք, այնուամենայնիվ, մեր պարտքն ենք համարում հիշեցնել, որ ոչ հեռավոր անցյալում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի զեկույցը պատճառ է հանդիսացել ընտրողական վկայակոչումների, ոչ հիմնավորված մեկնաբանությունների եւ անպատեհ շահարկումների` ինչը, կարծում եմ, որեւէ կերպ չի նպաստել կարգավորման գործընթացին օժանդակող բարենպաստ միջավայրի ստեղծմանը: Ես որեւէ հիմք չեմ տեսնում, թե ինչու նոր նախաձեռնությունը պետք է հանգեցնի այլ արդյունքի: Իմ կարծիքով, այս ըմբռնումով են առաջնորդվել ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Ռասմուսենը եւ ՆԱՏՕ-ի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, ովքեր տարբեր առիթներով իրենց զորավոր աջակցություն են հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ձեռնարկվող ջանքերին եւ նշել, որ ՆԱՏՕ-ն ուղղակի ներգրավվածություն չունի այդ խնդրում եւ չի կարող իր սեփական դերակատարումն ունենալ միջնորդական գործընթացում:
Հիմնվելով այս նկատառումների վրա, մեծարգո պարոն Նախագահ, ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովին հորդորում եւ առաջարկում եմ զերծ մնալ ԼՂ հակամարտության հարցը քննարկելուց»,-ասված է նամակում:

Председатель Национального собрания РА Овик Абрамян направил письмо председателю Парламентской Ассамблеи НАТО Джону Таннеру. Письмо помещено на веб-сайте Парламента РА.
«Уважаемый господин Таннер,
Обращаюсь к Вам в связи Вашим возможным докладом о Нагорно-Карабахской проблеме, который намечается подготовить на Парламентской Ассамблее НАТО. Честно говоря, я удивлен тому, что подобный шаг может иметь место без соответствующей консультации с членами армянской делегации на Парламентской Ассамблее НАТО.
Как известно, процесс мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы протекает при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ - США, Франции и России. По нашему убеждению, учитывая секретность, особенности и чувствительный характер переговоров, инициативы сопредседателей Минской группы, выдвигаемые вне формата, даже с добрыми намерениями, содержат большой потенциал по нанесению вреда переговорному процессу и по расстраиванию посреднических усилий. Следовательно, До выдвижения какой-либо инициативы, связанной с урегулированием Нагорно-Карабахского конфликта, необходимо посовещаться с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, с учетом также того обстоятельства, что США и Франция являются странами-членами НАТО.
Попытки Азербайджана поднять карабахскую проблему в различных международных инстанциях нацелены на распространение собственного восприятия Азербайджаном урегулирования конфликта, пренебрегая целостностью провозглашенных сопредседателями принципов, являющихся основой урегулирования конфликта. Примечательно, что страны-сопредседатели проголосовали против резолюции, предложенной Азербайджаном в марте 2008 г. в рамках Генеральной Ассамблеи ООН, мотивируя это тем, что она «выборочно пропагандирует только некоторые принципы (урегулирования конфликта), исключая остальные».
Всего несколько дней назад, 17 июля, министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, министр иностранных дел Франции Бернар Кушнер и заместитель Госсекретаря США Джеймс Стейнберг выступили с заявлением, которым подтвердили принципы и элементы урегулирования конфликта, объявленные на форуме Большой восьмерки, состоявшемся 26 июня 2010 г. в Москве. Они подчеркнули, что указанные элементы и принципы воспринимаются как одно целое, и любая попытка, направленная на отдание предпочтения некоторым элементам за счет остальных, сделает невозможным сбалансированное решение проблемы.
Питая должное уважение к уважаемой структуре наподобие Парламентской Ассамблеи НАТО, мы, тем не менее, считаем своим долгом напомнить, что в недавнем прошлом доклад Парламентской Ассамблеи НАТО о Нагорном Карабахе стал причинном избирательных ссылок, необоснованных комментариев и неуместных инсинуаций, что, думаю, никак не способствовало созданию благоприятной среды, содействующей процессу. На мой взгляд, этим восприятием руководствовались Генеральный секретарь НАТО Расмуссен и другие высокопоставленные должностные лица НАТО, которые по разным поводам выразили свое влиятельное содействие и отметили, что НАТО напрямую не вовлечено в эту проблему и не может играть свою роль в посреднической деятельности.
Основываясь на этих соображениях, многоуважаемый господин Председатель, настаиваю и предлагаю воздержаться от обсуждения вопроса карабахского конфликта на Парламентской Ассамблее НАТО»,- говорится в письме.