Օգոստոսի 3-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը հերթական դիտարկում է անցկացնելու Լեռնային Ղաաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի` ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ բնակավայրից դեպի արևելք: Այն իրականացվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումը կիրականացնեն ԵԱՀԿ գրասենյակի համակարգող փոխգնդապետ Իմրե Պալատինուսը /Հունգարիա/ և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի/ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնական Քրիստո Քրիստովը/Բուլղարիա/:
Հակառակ կողմից դիտարկումը կիրականացնեն ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ փոխգնդապետ Անտալ Հերդիչը/Հունգարիա/ և Վիլյամ Պրայորը/Մեծ Բրիտանիա/:
Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից կուղեկցեն ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության և ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

Мониторинг – 3 августа
3 августа миссия ОБСЕ проведет очередной мониторинг в зоне соприкосновения Вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана - к востоку от населенного пункта Талыш Мардакертского района НКР. Мониторинг осуществляется согласно договоренности, предварительно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики.
C позиций армии обороны НКР мониторинг проведут координатор офиса ОБСЕ, полковник Имре Палатинус (Венгрия) и полевой помощник личного представителя действующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ Кристе Кристов (Болгария).
С противоположной стороны мониторинг проведут полевые помощники ЛПДП ОБСЕ, подполковник Антал Гердич (Венгрия) и Уильям Прайор (Великобритания).
От карабахской стороны наблюдательскую миссию будут сопровождать представители Министерства иностранных дел и Министерства обороны НКР.