Արցախի պատվիրակությունը` Երեւանում
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալներ Արեւիկ Պետրոսյանը եւ Սամվել Նիկոյանն այսօր ընդունել են ԼՂՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արթուր Թովմասյանին: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Հայաստանի խորհրդարանում ԼՂՀ ԱԺ-ի ներկայացուցիչ Կարեն Թոփչյանը:
Հանդիպման ընթացքում երկու խորհրդարանների փոխնախագահները անդրադարձան Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական համագործակցությանը, խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև Կոսովոյի անկախության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշմանը:
ԼՂՀ խորհրդարանի փոխնախագահ պրն Թովմասյանը կարծիք հայտնեց, որ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի կողմից Կոսովոյի անկախության ճանաչման նախադեպը կարող է նպաստել նաեւ ԼՂՀ-ի միջազգային ճանաչման գործընթացին: Այս համատեքստում կարեւորեց նաեւ միջխորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Նրա համոզմամբ` ԼՂՀ միջազգային ճանաչումը չի խաթարի ԼՂՀ հակամարտության բանակցային գործընթացին:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ ԼՂ հակամարտության բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումներին, միջխորհրդարանական տարբեր ձեւաչափի կառույցներում ղարաբաղյան հիմնախնդրի, այդ կառուցներում ԼՂՀ տեսակետների ներկայացման հարցերին:

Делегация Арцаха – в Ереване
Сегодня заместители председателя Национального собрания РА Аревик Петросян и Самвел Никоян приняли заместителя председателя НС НКР Артура Товмасяна. Во встрече принимал участие и представитель НС НКР в парламенте Армении Карен Топчян.
В ходе встречи вице-спикеры двух парламентов затронули межпарламентское сотрудничество между Арменией и Арцахом, перспективы развития парламентской демократии, а также решение Международного суда ООН о независимости Косово.
Зампедседателя парламента НКР г-н Товмасян высказал мнение, что прецедент признания независимости Косово Международным судом ООН может способствовать и процессу международного признания НКР. В этом контексте была также подчеркнута важность роли межпарламентской демократии. По его убеждению, международное признание НКР не осложнит процесс переговоров по урегулированию карабахского конфликта.
Собеседники затронули также вопросы, связанные с последними тенденциями переговорного процесса по урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы, представлению карабахской проблемы и позиций НКР в межпарламентских структурах различного формата.