Տիեզերագնացները` Աբովյանի քաղաքացի
Մայիսի 19-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԽՍՀՄ կրկնակի հերոսներ, տիեզերագնացներ Ալեքսեյ Լեոնովին, Վիկտոր Գորբատկոյին եւ Վլադիմիր Լյախովին:
Ողջունելով տիեզերագնացներին` Հովիկ Աբրահամյանը նշանակալից համարեց նրանց այցը Հայաստան: Ջերմ ու անկեղծ զրույցի ընթացքում հյուրերը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին տեղեկացրին Հայաստանում իրենց ունեցած հանդիպումների մասին, հայտնելով, որ անչափ տպավորված են դրանցից: Աբովյան քաղաքում Ալեքսեյ Լեոնովին, Վիկտոր Գորբատկոյին եւ Վլադիմիր Լյախովին շնորհվել են պատվավոր քաղաքացու կոչումներ:
Նրանք մասնակցել են քաղաքի Տիեզերագնացների հրապարակի բացմանը: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի հետ հանդիպմանը հյուրերը նշեցին, որ հաջորդ տարի լրանում է առաջին տիեզերագնաց Յուրի Գագարինի` տիեզերք թռչելու 50 տարին, եւ ցանկալի կլինի այդ հրապարակում կանգնեցնել տիեզերագնացությանը նվիրված հուշարձան, ակնկալելով աջակցություն նաեւ ՀՀ ԱԺ-ից:

Космонавты - граждане Абовяна
19 мая председатель Национального собрания Овик Абрамян принял дважды Героев Советского Союза, космонавтов Алексея Леонова, Виктора Горбатко и Владимира Ляхова.
Приветствовав космонавтов, Овик Абрамян расценил их визит в Армению как примечательный. В ходе теплой и непринужденной беседы гости проинформировали председателя НА РА о своих встречах в Армении, сообщив, что эти встречи произвели на них чрезвычайное впечатление. В городе Абовяне Алексею Леонову, Виктору Горбатко и Владимиру Ляхову были присвоены звания почетного гражданина.
Гости приняли участие в открытии в городе площади Космонавтов. На встрече с председателем НС РА космонавты отметили, что в следующем году исполняется 50 лет полету в космос первого космонавта Юрия Гагарина, и было бы желательно установить на этой площади памятник, посвященный космонавтике. В этом ожидается содействие и от НС РА.