Նախարարը նկատողություն է ստացել
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը այսօր նկատողություն է արել գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանին` ծառայողական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու համար
Վարչապետի համար հիմք է հանդիսացել Վերահսկիչ պալատի բացահայտումները:
Վերջինս կառավարության ուշադրությունը հրավիրել էր այն հանգամանքի վրա, որ ձեռք են բերվում հակադաբաղային պատվաստանյութեր, որոնք գրեթե երկու անգամ գերազանցում են բացթողնման գները։
«Վարչապետի վերահսկողական ծառայությունը կատարել է մանրակրկիտ ուսումնասիրություն եւ պարզել, որ ֆինանսատնտեսագիտական եւ հաշվապահական հաշվառման վարչության պետ Հովհաննես Հովհաննիսյանը եւ Գեւորգ Թովմասյանը, որը 2010թթ. համար պատասխանատու էր գնումները պատշաճ կազմակերպելու համար, չեն ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ, որպեսզի այս իրավիճակը շտկվի, ավելին, մրցույթի պայմանները այնպես են կազմված եղել, որ ի սկզբանե հայտնի էր, որ Հայաստանում կա միայն մեկ ընկերություն, որը կարող է հաղթել այդ մրցույթում։ Իսկ գները բոլոր հաշվարկներով առնվազն 50 տոկոսով կարելի էր նվազեցնել, որովհետեւ պետք է կատարվի նաեւ ինքնարժեքի թվաբանական ուսումնասիրություն»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը։
Կառավարության նիստում վարչապետը նաեւ նշել է, որ գյուղատնտեսության ոլորտում այնպիսի միջոցներ պետք է ձեռնարկել, որ ապահովեն ոլորտի առնվազն 5 տոկոս տնտեսական աճ։
Կստեղծվի տեսչություն
Կառավարությունը ստեղծել է ՀՀ ֆինանսների նախարարության աշխատակազմի աուդիտորական գործունեության հսկողության տեսչություն, հաստատվել դրա կանոնադրությունը եւ կառուցվածքը։ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ սա առաջին քայլն է Հայաստանում աուդիտորական ծառայություն ստեղծելու ճանապարհին։
Հավանություն է տվել
Իր նիստում կառավարությունը համաձայնություն է տվել ՀՀ կառավարության եւ Միջազգային համագործակցության Ճապոնիայի բանկի միջեւ ավելի վաղ ստորագրված «Երեւանի համակցված շոգեգազային ցիկլով էլեկտրակայանի (էներգաբլոկ) նախագիծ» վարկային համաձայնագրում միջոցների վերաբաշխում կատարելու առաջարկությանը։

Министр получил выговор
Премьер-министр Республики Армения Тигран Саркисян объявил сегодня выговор министру сельского хозяйства Герасиму Алавердяну за исполнение служебных обязанностей недолжным образом. Основой для выговора послужили выявленные Контрольной палатой факты.
Внимание правительства было привлечено на то обстоятельство, что приобретаются противоящерные вакцины, которые почти вдвое превышают отпускные цены.
«Контрольная служба премьер-министра провела тщательное изучение и выяснила, что начальник финансово-экономического управления Ованнес Ованнисян и Геворк Товмасян, ответственный за должную организацию закупок в 2010 году, не приняли соответсвующих мер для исправления ситуации. Более того, условия конкурса были составлены таким образом, что изначально было известно, что в Армении есть только одна компания, которая может победить в этом конкурсе. А цены по всем расчетам можно было снизить как минимум на 50%, поскольку должно быть проведено арифметическое изучение себестоимости»,- сказал Т. Саркисян.
В ходе заседания премьер-министр отметил, что в сфере сельского хозяйства следует принять такие меры, чтобы обеспечить как минимум 5% экономического роста сферы.
Создана инспекция
Правительство республики создало инспекцию по контролю над аудиторской деятельностью аппарата Министерства финансов РА, утверждены ее регламент и структура. По словам премьер-министра, это первый шаг на пути создания аудиторской службы в Армении.