Հատելու են, նորը տնկեն
Երևանի քաղաքապետի հանձնարարությամբ ստեղծվել է մասնագիտական հանձնաժողով` սանիտարական ծառահատումներին և էտման աշխատանքներին կանոնակարգված, մասնագիտորեն հիմնավորված և միասնական մոտեցում ցուցաբերելու նպատակով:
Հանձնաժողովում ընդգրկված են Երևանի քաղաքապետարանի բնապահպանության վարչության, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի բնապահպանական ծրագրերի պատասխանատուներ, ՀՀ բնապահպանության նախարարության և «Օրհուս» տեղեկատվական վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչներ, Երևանի պետական համալսարանի ու Բուսաբանության ինստիտուտի գիտաշխատողներ, դոցենտներ:
Ըստ քաղաքապետարանի մամլո հաղորդագրության` հանձնաժողովն ամբողջությամբ ուսումնասիրել է Զաքյան և Խորենացի փողոցներում, ինչպես նաև Մյասնիկյան և Իսակովի պողոտաներում տեղակայված ծառերի վիճակը:
«Խորենացի և Զաքյան փողոցների ծառերը, որոնք հիմնականում թխկի հացենատերև ծառատեսակներ են, տնկվել են դեռևս 1950-1955 թվականներին:
Մասնագիտական եզրակացության համաձայն` ներկայումս այդ ծառատեսակների բնամասերը լիովին քայքայված են, առաջացել են խոր փչակներ և զգալի ճաքեր, որոնք էլ թուլացրել են այդ ծառերի արմատային համակարգը:
Թխկիների առավելագույն կենսունակությունը 45-50 տարի է, սակայն այսօր դրանք գերազանցում են 50 տարին: Նման ծառերն այսօր պոտենցիալ վտանգ են ներկայացնում ինչպես ճանապարհատրանսպորտային պատահարների, այնպես էլ մարդկանց կյանքի առումով: Դրանից խուսափելու նպատակով մասնագիտական խմբի եզրահանգման համաձայն որոշում է կայացվել վթարային վիճակում գտնվող այս ծառատեսակները 2010 թ.-ի ընթացքում հատել և դրանց տեղում նոր տնկիներ տեղադրել:
Մյասնիկյան և Իսակովի պողոտաներում խնդիրն առկա է հիմնականում սև բարդի ծառատեսակների մոտ: 1955-1960 թվականներին տնկված այս ծառերը նույնպես, համաձայն մասնագիտական խմբի եզրահանգման, երիտասարդացման կարիք ունեն:
Դիտարկումները ցույց են տվել, որ սև բարդիները հիմնականում գերաճ են տվել, դրանց արմատային համակարգը մակերեսային է, ինչի արդյունքում էլ քամու հետևանքով այս ծառերը հաճախ են տապալվում` առաջացնելով վթարային իրավիճակ: Այս ծառերի երիտասարդացումը թույլ կտա ապահովել դրանց անվտանգությունը և կբարձրացնի ծառերի կենսունակությունը»,-ասված է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տեղեկանքում:
Ծրագրի իրականացման արդյունքում 2010թ.-ին ընդհանուր առմամբ մայրաքաղաքում կերիտասարդացվի 70, նորերով կփոխարինվի 90 ծառ:

Срубят и посадят новые
По поручению мэрии Еревана создана специальная комиссия для профессионально обоснованного и единого подхода в работах по санитарной резке и вырубке и деревьев.
В состав комиссии входят ответственные лица управления охраны природы мэрии Еревана, экологических программ ереванского офиса ОБСЕ, представители информационных аналитических центров «Орхус» и Министерства РА, научные сотрудники, доценты Ереванского государственного университета и Института ботаники.
Согласно сообщению пресс-службы мэрии столицы РА, комиссия полностью изучила состояние деревьев улиц Закяна и Хоренаци, а также проспектов Мясникяна и Исакова.
«Деревья улиц Хоренаци и Закяна были посажены еще в 1950-1955 года. Согласно профессиональному заключению, к настоящему времени стволовые части этих деревьев полностью выгнившие, образовались новые глубокие дупла и заметные трещины, которые ослабили систему корней этих деревьев.
Максимальная продолжительность жизни кленов составляет от 40-45 лет, однако сегодня им уже больше 50. Такие деревья сегодня представляют потенциальную опасность как в плане дорожно-транспортных происшествий, так и для жизни людей. Чтобы избежать подобных случаев, в соответствии с заключением специальной комиссии принято решение вырубить находящиеся в аварийном состоянии эти виды деревьев в течение 2010 года и на их месте посадить новые.
На проспектах Мясникяна и Исакова проблемы есть в основном у черных тополей. Посаженные в 1955-1960гг. эти деревья также по заключению комиссии нуждаются в омоложении.
Наблюдения показали, что черные тополи в основном чрезмерно выросли, система их корней поверхностная, в результате чего из-за ветров эти деревья часто валятся, создавая аварийную ситуацию. Омоложение этих деревьев позволит обеспечить их безопасность и повысить жизнеспособность деревьев»,- сказано в сообщении Управления по связям с общественностью и СМИ мэрии Еревана.
Добавим, что в результате осуществления данной программы в 2010 году в столице будут омоложены 70, а новыми заменены 90 деревьев.