Հարկադիրներն ակտիվ են աշխատում
Հունվար-փետրվար ամիսներին ՀՀ ԱՆ դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից բռնագանձվել եւ վերականգնվել է 1 միլիարդ 554 միլիոն դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի 375 միլիոն դրամի դիմաց:
Ըստ ԴԱՀԿԾ մամլո հաղորդագրության` բռնագանձված եւ վերականգնված գումարի 4,1 անգամ ավելանալու փաստը հիմնականում կապված է բանկերի և վարկային կազմակերպությունների պահանջներով ներկայացված կատարողական թերթերի քանակի կտրուկ աճով:
2010թվականի առաջին երկու ամիսների ընթացքում իրավաբանական անձանց օգտին բռնագանձվել է ընդհանուր գումարի գրեթե 70 տոկոսը, նախորդ տարում այդ ցուցանիշը կազմել է 55 տոկոս: Միայն փետրվար ամսում ալիմենտի բռնագանձումը կազմել է 10,2 միլիոն դրամ:
Մարտի 1-ի դրությամբ ԴԱՀԿ ապահովող ծառայության բաժիններում առկա կատարողական վարույթների քանակը կազմում է 19. 608՝ բռնագանձման ենթակա 24,8 միլիարդ դրամ ընդհանուր գումարով:

Относительно деятельности СПИСА в январе-феврале 2010 года
В январе-феврале 2010 года Службой принудительного исполнения судебных актов Министерства юстиции РА было взыскано и восстановлено 1 млрд 554 млн драмов против 375 млн за аналогичный период 2009 года.
Увеличение суммы в 4,1 раза в основном обусловлено ростом количества исполнительных производств, возбужденных на основе представленных банками и кредитными организациями исполнительных листов. Так, в отчетный период в пользу юридических лиц было взыскано 70% от общей суммы, а за первые два месяца 2009 года аналогичный показатель составил 55%. Любопытно, что только в феврале 2010 года по линии алиментов было взыскано 10,2 млн драмов.
Количество поступающих в СПИСА исполнительных листов продолжает увеличиваться. По положению на 1 марта с.г. в производстве отделов СПИСА находилось 19 608 дел на общую сумму взыскания в 24,8 млрд драмов.
В условиях увеличения количества дел служба будет последовательно повышать эффективность исполнения судебных решений, применяя все новые инструменты розыска и обнаружения имущества и денежных средств должников.