Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում (ՍԾՏՀԿ) ՀՀ Մշտական ներկայացուցչի պարտականությունները ստանձնել է Միքայել Վարդանյանը: Վերջինս այդ առիթով ՍԾՏՀԿ Մշտական միջազգային քարտուղարության Գլխավոր քարտուղար Լեոնիդաս Քրիզանթոպուլոսին հանձնել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի նամակը:
ՍԾՏՀԿ Գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպման ժամանակ Միքայել Վարդանյանը կարեւորել է Հայաստանի մասնակցությունը բազմակողմ համագործակցության ձեւաչափում:
Ըստ ՀՀ ԱԳՆ մամլո հաղորդագրության` նա նշելէ, որ իր պաշտոնավարության ընթացքում կշարունակի ջանքեր գործադրել կազմակերպության շրջանակում համագործակցության տարբեր ոլորտներում Հայաստանի շահերը պաշտպանելու, սոցիալ-տնտեսական նախագծերում Հայաստանի մասնակցությունն ընդլայնելու ուղղությամբ:
Նույն օրը Միքայել Վարդանյանին ընդունել է Թուրքիայի Հայոց Կրոնական Ժողովի Ատենապետ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը: Հանդիպման ընթացքում արքեպիսկոպոս Աթեշյանը նորանշանակ մշտական ներկայացուցչին ներկայացրեց Ստամբուլի հայ համայնքի առօրյան:

Резиденция в Стамбуле
Новый Постоянный представитель Армении в Организации Черноморского экономического сотрудничества Микаел Варданян 9 марта передал Генеральному секретарю Постоянного международного секретариата Леонидасу Кризантопулосу письмо министра ИД Армении Эдварда Налбандяна.
В ходе встречи с Генеральным секретарем ОЧЭС Микаел Варданян отметил значение участия Армении в формате многостороннего сотрудничества.
Согласно сообщению пресс-службы МИД РА, он отметил, что в своей деятельности на посту Постоянного представителя он продолжит прикладывать усилия для защиты интересов Армении в различных сферах сотрудничества и для расширения участия Армении в социально-экономических проектах.
Генеральный секретарь Кризантопулос, в свою очередь, с удовлетворением отметил активную вовлеченность Армении в работы, осуществляемые в рамках организации, в частности, высоко оценивая четкие и конструктивные подходы нашей страны, направленные на развитие регионального экономического сотрудничества и повышение эффективности ОЧЭС.
В ходе встречи стороны подробно обсудили насущные вопросы сотрудничества, дальнейшие действия, а также вопросы сотрудничества ОЧЭС-ЕС.