Հանդիպումներ Սիրիայում
Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն ժամանած Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Սիրիայի ԱԳ նախարար Ուալիդ Մուալլիմը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-սիրիական երկկողմ քաղաքական, առևտրատնտեսական, գիտակրթական և մշակութային համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Սիրիայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ շարունակական բարձրաստիճան այցելությունները նոր լիցք և որակ են հաղորդում երկու բարեկամ երկրների փոխշահավետ համագործակցությանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն իր հերթին շեշտել է, որ Հայաստանում մեծ կարևորություն են տալիս Սիրիայի հետ բազմակողմ և բազմաբնույթ հարաբերությունների զարգացմանը, եւ այդ է վկայում Դեյր Զորում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակի բացումը` ինչը նոր խթան կհանդիսանա Հայաստանի և Սիրիայի, մասնավորապես արևելյան շրջանների հետ, ամենատարբեր բնագավառներում համագործակցության խորացման համար:
Նույն օրը Սիրիայի արտգործնախարարությունում կայացել է Հայաստանի եւ Սիրիայի ԱԳ Ն-ների միջև քաղաքական խորհրդատվությունների հերթական փուլը:

18:36 | Февраль 09, 2010 | Официоз
Армянскую делегацию, прибывшую в Сирийскую Арабскую Республику и возглавляемую заместителем министра ИД РА Арманом Киракосяном, принял министр ИД САР Уалид Муаллим.
Как сообщают в пресс-службе МИД РА, в ходе состоявшейся встречи стороны обсудили широкий спектр вопросов, касающихся армяно-сирийского двустороннего политического, торгово-экономического, научно-образовательного и культурного сотрудничества.
Министр ИД САР подчеркнул, что продолжительные встречи высокопоставленных должностных лиц придают новую энергию и качество взаимовыгодному сотрудничеству двух дружеских стран.
Замминистра ИД РА в свою очередь подчеркнул, что в Армении придают большое значение развитию многосторонних отношений, и об этом свидетельствует открытие офиса почетного консула РА в Дейр Зоре, что станет новым стимулом для углубления сотрудничества Армении и Сирии в самых разных сферах.