ՀՀ արդարադատության նախարարությունը օրեր առաջ դիմել է «Աքսա» ֆրանսիական ապահովագրական ընկերության կարգավորող հանձնաժողովի գործադիր տնօրեն Բարսեղ Գարթալյանին:
Հիշեցնենք, որ վերջին օրերին մեծ հետաքրքություն է առաջացրել ընկերության կողմից ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին տրվող փոխհատուցման գումարների հետ կապված հարցը:
Բարսեղ Գարթալյանը հայտնել է, որ ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Կենտրոնական շրջանային դատարանի դատավոր Քրիստինա Սնայդերի կողմից ընդունված որոշմամբ հաստատվել են ընդամենը 996 իրավահաջորդների դիմումները:
Այդ որոշումը վերջնական է և ենթակա չէ բողոքարկման: Այսպես, հանձնաժողովը ստացել էր 13790 դիմում (մոտ 3840-ը ուղարկվել էր ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից), որից մերժվել է 12794-ը` համապատասխան փաստաթղթերի բացակայության պատճառով:
Հասցեատերերի անուններն, ըստ երկրների, դեռևս ենթակա չեն հրապարակման, սակայն երկու շաբաթվա ընթացքում բոլորին, այդ թվում նաև նրանց, ում դիմումները մերժվել են, նամակներ կուղարկվեն: Ըստ Բարսեղ Գարթալյանի` որոշումները պատրաստ էին դեռևս 2009 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին, բայց տեխնիկական պատճառներով դատարանի որոշումը կայացվեց միայն 2010 թվականի հունվարի վերջին:
Ըստ ԱՆ մամլո ծառայության` խոսքը ընդհանուր առմամբ 17.5 միլիոն դոլլարի մասին է, որից 11 միլիոն 350 հազարը տրվելու է ժառանգորդներին, իսկ մնացած գումարը նախատեսված է բարեգործական ընկերությունների և դատական ծախսերի համար:

Министерство юстиции Республики Армения несколько дней назад обратилось к исполнительному директору офиса, занимающегося вопросами компенсации наследникам жертв геноцида армян, являющихся вкладчиками французской страховой компании «AXA», Барсегу Гардаляну.
Заметим, что в последние дни разросся большой интерес вокруг вопроса в связи с компенсационными суммами, выплачиваемыми компанией наследникам жертв геноцида.
Б. Гардалян сообщил, что решением, принятым Кристиной Снайдер - судьей окружного суда штата Калифорния, утверждены заявления лишь 996 правопреемников. Данное решение окончательное и обжалованию не подлежит.
Отметим, что комиссия получила 13 790 заявлений (примерно 3480 было отправлено со стороны Минюста РА), 12 794-м из которых было отказано в связи с отсутствием соответствующих документов. Имена адресатов, согласно странам их проживания, пока что оглашению не подлежат, однако в течение двух недель всем, в том числе и тем, чьи заявления были отклонены, будут отправлены письма.
По словам Б. Гардаляна, решения были готовы еще в период июль-август 2009 года, однако по техническим причинам решение суда было вынесено только в конце января 2010 года.
Согласно сообщению пресс-службы МЮ РА, речь, идет о $17.5 млн. США, 11 млн. 350 тысяч из которых будут выданы наследникам, а остальная сумма предусмотрена на судебные расходы и благотворительным компаниям.