Ընդամենը 29-ն է որակավորվել
Հրապարակվել են ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում անցկացված աուդիտորների որակավորման այս տարվա վերջին քննության արդյունքները:
Քննությանը մասնակցած 13 դիմորդներից որակավորման վկայական է շնորհվել հինգին: Հրավիրված դիմորդներից չորսը չեն ներկայացել քննությանը:
Որակավորման հանձնաժողովը որոշում է կայացրել որակավորման վկայական շնորհել նաև Հաշվապահների միջազգային դաշնության անդամ կազմակերպության կողմից որակավորված 1 աուդիտորի` ներկայացված փաստաթղթերի հիման վրա` համաձայն ՀՀ կառավարության 2005թ. փետրվարի 3-ի N 123-Ն որոշման: 2009 թվականին ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից աուդիտորի որակավորման վկայական է տրամադրվել Հաշվապահների միջազգային դաշնության անդամ կազմակերպությունների կողմից որակավորված 15 դիմորդների:
2009 թվականի ընթացքում անցկացվել է ընդհանուր թվով աուդիտորների որակավորման 8 քննություն, որոնց արդյունքներով 115 դիմորդներից ընդամենը 29-ն են որակավորվել :
Հայաստանի Հանրապետությունում դեկտեմբերի 24-ի դրությամբ ուժի մեջ են ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից տրված աուդիտորի որակավորման 115 վկայականներ:

Только 29 получили сертификаты
Результаты последнего экзамена текущего года по квалификации аудиторов, проведенного в Министерстве финансов РА, уже обнародованы. Из 13 участников, принявших участие в экзамене, только пятеро получили сертификаты, а четверо не явились на экзамен.
Комиссия приняла решение присудить сертификат также 1 аудитору, прошедшему квалификацию со стороны оргранизаций-участниц Международной федерации бухгалтеров, на основе представленных документов, в соответствии с решением правительства РА N 123-Ն 3 февраля 2005 года.
Отметим, что в течение 2009 года со стороны Министерства финансов РА были выданы сертификаты по аудиторской квалификации 15 лицам, прошедшим квалификацию со стороны оргранизаций-участниц Международной федерации бухгалтеров. А также, в этом году, в общем, было проведено 8 соответствующих экзаменов, по результатам которых только 29 из 115 человек прошли сертификацию.