Խոսել են բարեփոխումներից ու թշնամանքից
Այսօր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց աշխատանքային այցով Երեւանում գտնվող ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի /ԺՀՄԻԳ/ ղեկավար Յանեշ Լենարչիչին:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին Հայաստան-ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Նախարար Նալբանդյանը, գնահատելով ԺՀՄԻԳ դերակատարումը մարդու իրավունքների պաշտպանության ու ժողովրդավարության սկզբունքների առաջմղման հարցում, նշեց, որ Երեւանը կարեւորում է համագործակցությունը գրասենյակի հետ:
Յանեշ Լենարչիչը, գոհունակություն հայտնելով Հայաստանի իշխանությունների հետ արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ, շնորհակալություն հայտնեց Էդվարդ Նալբանդյանին Վարշավայում ԺՀՄԻԳ կենտրոնակայան այցելելու համար:
Զրույցի ընթացքում կարևորվեց գրասենյակի աջակցությունը թե' ընտրական գործընթացների բարելավման, թե' դիտորդական առաքելություն իրականացնելու հարցում, որի արդյունքների ու եզրակացությունների շուրջ քննարկումներն ու աշխատանքն իրենց նպաստն են բերում այս ոլորտում առաջընթաց գրանցելու համար:
Նախարար Նալբանդյանն ու ու դեսպան Լենարչիչը քննարկեցին Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը եւ այդ ոլորտում ձեռնարկվող քայլերը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ԺՀՄԻԳ-ի տնօրենի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի կողմից հակահայկական ու ազգային թշնամանք սերմանող քարոզչության վրա` նշելով, որ դա ԵԱՀԿ չափանիշների բացահայտ խախտում է:

Поговорили о реформах и вражде
Сегодня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял находящегося в республике в рамках двухдневного рабочего визита руководителя Бюро по демократическим институтам и правам человека Янеша Ленарчича.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, относящиеся сотрудничества Армения-ОБСЕ/БДИПЧ.
Оценив роль БДИПЧ в вопросе продвижения принципов защиты прав человека и демократии, министр Э. Налбандян отметил, что Ереван придает важность сотрудничеству с Бюро.
Янеш Ленарчич в свою очередь, отметив удовлетворение в связи с продуктивным сотрудничеством с властями РА, выразил благодарность главе внешнеполитического ведомства РА Э. Налбандяну за посещение штаб-квартиры БДИПЧ в Варшаве.
В ходе беседы стороны отметили важность содействия Бюро как в вопросе по улучшению избирательных процессов, так и в осуществлении наблюдательской миссии, обсуждения и работа вокруг результатов и заключений которой полезны для прогресса в данной сфере.
Министр Налбандян и руководитель БДИПЧ Ленарчич обсудили ход демократических реформ в Армении и предстоящие шаги в этом направлении.
Э. Налбандян привлек внимание своего собеседника на антиармянскую и сеющую вражду пропаганду со стороны Азербайджана, отметив, что это явно нарушает критерии ОБСЕ.