Բլից- հարցազրույց Երեւանի նախկին քաղաքապետ, ՆԳ նախկին նախարար Սուրեն Աբրահամյանի հետ, որը ԱԺ ընտրություններին չի մասնակցում։
-Պարոն Աբրահամյան, Հանրապետություն կուսակցությունը որոշել էր չմասնակցել համամասնական ընտրակարգով ընտրություններին' բացառությամբ Արամ Սարգսյանի: Բայց կուսակցությունը պետք է մասնակցեր մեծամասնական ընտրությունների: Դուք չառաջադրվեցիք: Ինչո՞ւ:
-Ես դեռ հոկտեմբեր ամսին ձեր եթերում՝ Արամ Աբրահամյանի հետ զրույցում ասել էի, որ եթե անգամ տեղի ունենան արտահերթ ընտրություններ եւ իշխանությունը փոխվի, ես ինձ ոչ գործադիր, ոչ օրենսդիր մարմնում չեմ տեսնում: Չեմ հավակնում որեւէ պաշտոնի:Այդ օրը տրամադրությունս բարձր էր, անգամ ասացի, ուզում եմ դառնալ Սեւակի' խաղալիք պատրաստողը: Բայց դա չի նշանակում, որ պետք է ձեռքերս ծալած նստեմ: Ես ամեն ինչ պետք է անեմ, որ ՀԱԿ-ը շատ ձայն ստանա:
-Երեկ հրապարակվեց ՀԱԿ-ի ցուցակը, ինչպե՞ս եք այն գնահատում:
-Ցուցակի կազման վերաբերյալ ես ունեմ իմ մոտեցումները, բայց գործը պատվիրակված էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին, եւ ես որեւէ կարգի մեկնաբանություն չեմ ուզում տալ այդ հարցին:
-Այսինքն, ձեր մոտեցումները որոշակիորեն տարբերվում էին նրանից, որ ի վերջո ընտրեց ՀԱԿ-ը:
-Մենք չունենք ոչ ֆինանսական, ոչ վարչական ռեսուրսներ: Ես իրատես եմ, ի տարբերություն այն «լավատեսների», որոնց թվում է, թե բոլորը ձայները տալու են ՀԱԿ-ին: Ցուցակը կազմելիս պետք էր 7 անգամ չափել, մեկ անգամ կտրել: Ցուցակում պետք է լինեին հասարակության կողմից ընկալվող, անբիծ մարդիկ:
-Իսկ այդպիսիք շատ կա՞ն Կոնգրեսում:
-Այո, կան, ուղղակի նրանց պետք է նկատել:
-Ասել կուզեք, որ չե՞ն նկատել ցուցակը կազմելիս:
-Ես նման բան չասացի, իսկ ցուցակի վերաբերյալ իրենց կարծիքն ընտրողները կարտահայտեն իրենց քվեարկությամբ:
-Շատ վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ ՀԱԿ-ի վարկանիշը մինչեւ ցուցակների կազմման շուրջ տարաձայնություններն ավելի բարձր էր, քան այսօր, դուք ինչ կարծիքի եք:
-Երբ քաղաքական պրոցեսները մեղմանում են, քաղաքական ընդդիմության վարկանիշն էլ, ըստ այդմ, փոփոխվում է: Եվ այդպես եղավ մինչեւ ցուցակների պատմությունը: Բայց ես վստահ եմ, որ քաղաքական պրոցեսների ակտիվացման հետ, պատկերն լրիվ կփոխվի:
-Այսօր կարծես պարզ է, ուրվագծվել է ապագա խորհրդարանի հնարավոր կազմը: Ի՞նչ կասեք այս առիթով:
-Իշխանությունների ամպագոռգոռ հայտարարություններից հետո հրապարակված ցուցակները վկայում են առաջիկա ընտրություններում ընտրակեղծիքների ծավալի մասին: Ցուցակները տեսնելուց հետո պարզ է, որ մեծ հույսեր կապել պետք չէ նոր ձեւավորվող քաղաքական մարմնի' խորհրդարանի հետ: Հերթական դակիչ ապարատն է լինելու: Ուրիշ հարց, եթե քաղաքական գործընթացներ գնային, որից հետո տեղի ունենար ընտրությունը: Բայց ցավոք, այսօր օբյեկտիվ ընտրությունների մասին խոսել անիմաստ է: Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ-ի ցուցակին, ապա ճիշտն ասած, ես սպասում էի, որ Խոսրով Հարությունյանից առաջ ցուցակում կլինի Պրեսկոտի անունը, ավաղ, նրան չէին ընդգրկել ցուցակում: Երեւի շատ ծանր կտանի:

"В списке РПА не хватало только Прескотта"
Блиц интервью с бывшим мэром Еревана Суреном Абраамяном, который не примет участие в предстоящих парламентских выборах.
- Господин Абраамян, партия "Республика", за исключением Арама Саргсяна, решила не принимать участие в выборах по пропорциональной системе. Но партия должна была принять участие по мажоритарной системе. Вы не выдвинулись. Почему?
- Я еще в октябре в вашем эфире сообщил, что даже если произойдет смена власти, я не вижу себя ни в исполнительном, ни в законодательном органе. Я не стремлюсь занять какую-либо должность. В тот день у меня было хорошее настроение, я даже заявил, что хочу делать игрушки. Но это не значит, что я буду сидеть, сложа руки. Я сделаю все возможное, чтобы АНК получил как можно больше голосов.
- Вчера был опубликован избирательный список АНК. Как вы его оцениваете?
- У меня свой подход к созданию списка, но дело было передано Левону Тер-Петросяну и я не хочу комментировать данный вопрос.
- То есть, ваши представления отличаются от того, что, в конечном счете, выбрал АНК?
- У нас нет ни финансовых, ни административных ресурсов. Я реалист. В отличии от тех "оптимистов", которые считают, что все отдадут свои голоса АНК. Перед составлением списка нужно было 7 раз отмерить, один раз отрезать, В список должны были быть включены принятые обществом, незапятнанные люди.
- А такие люди есть в Конгрессе?
- Да, просто их нужно заметить.
- Хотите сказать, что их не заметили при составлении списка?
- Я не говорил такого. А мнение о списке избиратели покажут своим голосованием.
- Многие аналитики считают, что до начала разногласий по спискам рейтинг АНК был выше, чем сегодня. А как считаете вы?
- Когда политические процессы смягчаются, рейтинг оппозиции начинает колебаться. Но я уверен, что после активации политических процессов, картина полностью изменится.
- Сегодня вроде бы четко вырисовалась картина возможного состава будущего парламента. Что скажете по этому поводу?
- После напыщенных заявлений правительства опубликованные списки говорят о размере предстоящих фальсификаций. После оглашения списков стало ясно, что не стоит возлагать большие надежды на новый парламент. К сожалению, сегодня бесполезно говорить о объективных выборах. Что касается избирательного списка АНК, то мне казалось, что перед именем Хосрова Арутюняна будет указано имя Прескотта, однако, его не включили в список. Наверное, он очень тяжело вопринял это.