Հայ դիվանագիտությունը նախաձեռնողակա՞ն է
-Ինչպե՞ս եք գնահատում մեր դիվանագիտական կորպուսի մասնագիտական պատրաստվածությունը եւ գործունեությունը:
-Եթե խոսենք դրա մասին, պետք է հաշվի առնենք, որ 20 տարի առաջ չունեինք դինավանագիտական կորպուս, ունեինք ԱԳՆ, ունեինք նվիրված դիվանագետներ, բայց, ցավոք սրտի, այդ լավ սերունդը գնաց, եւ երկրորդ, նրանցից շատերը պրակտիկ աշխատանքի փորձ չունեին: Ստեղծվեց նախ կառույցը, հետո սկսվեց կադրերի պատրաստումը եւ այլն: Եվ հիմնական մասը մասնագիտական կրթություն չունեցող մարդիկ էին. նրանք սովորում էին աշխատելով: Իհարկե, իրավիճակը զգալիորեն փոխվել է, որովհետեւ արդեն գալիս է սերունդ, որն ունի համապատասխան կրթություն, փորձ, մենք վերջապես նախարարի ջանքերով ստեղծեցինք դիվանագիտական դպրոց: Լրջագույն քայլ էր, ես մասնակցել եմ քննություններին եւ կարող եմ ասել, որ երիտասարդները բավականին լուրջ մակարդակ ունեն. եթե առաջ օտար լեզվով խոսող երիտասարդ գտնելը բավականին բարդ էր, ապա այսօր խոսքը գնում է այնպիսի կադրերի մասին, որ տիրապետում են երկու լեզվի: Եթե գնահատենք՝ ինչ կար, ինչ կա եւ ինչ է լինելու, ես շատ լավ ապագա եմ տեսնում:
-Կարո՞ղ եք ասել, տոկոսային հարաբերությամբ, այսօր մեր դիվանագետների քանի՞ տոկոսն ունի մասնակգիտական կրթություն:
-Դժվարանում եմ ասել, բայց գիտե՞ք ինչ, ճիշտ չէ խոսել մասնագիտական կրթությունից. ի՞նչ է նշանակում մասնագիտական կրթություն. եթե Սովետական Միության պայմաններում խոսում էինք МГИМО-ն (Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտ-խմբ.) ավարտածների մասին, ապա մի քիչ ճիշտ չէ խոսել, քանի որ դեռ այն ժամանակ, երբ կար լրջագույն դիվանագիտություն, զգալի մասը МГИМО չէր ավարտել:
-Այսպիսի ավանդույթ կա կարծես՝ Նախագահի կամ ԱԳ նախարարի մամլո խոսնակները իրենց աշխատանքից հետո անցնում են դիվանագիտական գործունեության. հիշենք Ձյունիկ Աղաջանյանին, Վահե Գաբրիելյանին, Աշոտ Քոչարյանին, Արա Պապյանին:
-Երեւի հակառակն ասենք. դիվանագետները, որ գործուղվում են նախագահական աշխատակազմ եւ աշխատում են այնտեղ, հետո շարունակում են իրենց դիվանագիտական գործունեությունը. նույն Վահե Գարիելյանը, Աշոտ Քոչարյանը ԱԳ դիվանագետներ են:
- Պարոն Մանասարյան, Վրաստանում ազգային եկեղեցիներին իրավական կարգավիճակի շնորհման հետ կապված առաջացավ լուրջ հակահայկական ալիք, ի՞նչ է անում պաշտոնական Երեւանը դրան դիմակայելու ուղղությամբ:
-Գիտեք, այդ ամենը մի քիչ չափազանցված է: Իհարկե, կան մարդիկ, որ խնդրին այլ կերպ են նայում: Եվ, ըստ վրացական եկեղեցու պաշտոնական բացատրությունների, (իսկ խոսքը չէր վերաբերում միայն հայկական եկեղեցիներին) այն, ինչ ստացվեց, արդյունք էր երկրների եւ նախագահների միջեւ գոյություն ունեցող բավականին բարձր մակարդակի հարաբերությունների: Այո, այդ քայլը (Հայոց եկեղեցուն ի թիվս այլ կրոնական համայնքների իրավական կարգավիճակ շնորհելը-խմբ.) բերեց նրան, որ բարձրացավ հակահայկական ալիք, բայց չեմ կարծում, որ դա լուրջ բնույթ է կրում եւ չեմ կարծում, որ դա շարունակական կլինի:
-Ուզո՞ւմ եք վստահեցնել, որ վրացահայությանն ու Ջավախքին այսօր վտանգ չի՞ սպառնում:
-Ոչ: Վտանգ չի լինելու եւ չի կարող լինել, որովհետեւ ինչքան մենք ենք լուրջ վերաբերում խնդրին, հուսամ, նույնքան էլ վրացական կողմն է լուրջ վերաբերում, եւ ավելորդ լարվածություն պետք չէ ոչ մեկին: Այն, ինչ արեց վրացական իշխանությունը, դա հաշվարկված քայլ էր, այդ ամենը չի արվում «մեր սիրուն աչքերի» համար, իրենք էլ են կողմնակից համագործակցության, նորմալ զարգացումների եւ այլն, եւ այլն:
-Դուք 1996 թվականից արտաքին հարաբերությունների նախարարությունում եք աշխատում, ինչպե՞ս եք գնահատում այսօր տարվող քաղաքականությունը` կարծիք կա, որ այն կրավորական է: Ըստ Ձեզ՝ կրավորակա՞ն, թե՞ նախաձեռնողական քաղաքականություն է վարում այսօր մեր արտաքին հարաբերությունների գերատեսչությունը:
-Մեր արտաքին քաղաքականությունը դարձել է բազմավեկտորային, ես չէի ասի, թե կրավորական քաղաքականություն է վարվում: Բավականին շատ ուղղություններով վարվող քաղաքականությունն այսօր նախաձեռնողական է: Մենք շատ դեպքերում փորձում ենք քննադատել եւ չնկատել նվաճումները: Իսկ դրանք շատ են: Որպես օրինակ բերեմ ՄԱԿ-ում ադրբեջանական վերջին նախաձեռնության ձախողումը: Սա գնահատվում է որպես հաղթանակ, բայց դրա մասին ոչ ոք չի խոսում, եւ եթե նախաձեռնողական միասնական աշխատանք չլիներ, նման արդյունքի չէինք հասնի: Այն վիճակը, որ այսօր տիրում է Ղարաբաղի հակամարտության խնդրում, երբեք չի եղել հակամարտության պատմության ընթացքում:
-Ի՞նչ առումով:
-Այն առումով, որ մեր դիրքորոշումը ընդունվում է միջազգային հանրության կողմից:
-Թե՞ մենք ենք ընդունում միջազգային հանրության դիրքորոշումը:
-Ոչ: Եկեք հիշենք հետեւյալը. մի 5-6 տարի առաջ բոլորը խոսում էին, որ առաջարկվող փաստաթղթից` հիմնարար սկզբունքներից, պետք է հանել տարածքային ամբողջականության խնդիրը: Համատարած խոսում էին դրա մասին: Իսկ հիմա ո՞վ է հիշում դրա մասին, հիմա ասում են հավասարազոր են եւ չի կարելի մեկը մյուսից տարանջատել: Դա հաղթանակ չէ՞:
-Իսկ հայ-թուրքական արձանագրությունները ստորագրել մեզ չպարտադրեցի՞ն:
-Ոչ: Ո՞վ կարող էր մեզ պարտադրել:
-Գերտերությունները:
-Ես չեմ կարծում: Գիտե՞ք, մենք կարող ենք գնահատական տալ տարբեր տեսանկյուններից, բայց ես չեմ կարծում, որ դա պարտադրված է, դա բխում է նաեւ մեր շահերից, որ ունենանք եւս մեկ բաց սահման, եւս մեկ ճանապարհ: Իսկ այն, ինչ կատարվեց Թուրքիայի կողմից, ամբողջ աշխարհին ցույց տվեց, որ թուրքերը պատրաստ չեն, տոլերանտ չեն, բայց ես կարծում եմ, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումն ուղղակի ժամանակի հարց է:
Տեղեկանք
Սերգեյ Մանասարյանը ծնվել է 1959թ. փետրվարի 25-ին, Երեւանում
1981թ. ավարտել է Երեւանի գյուղատնտեսական ինստիտուտի մեխանիկական ֆակուլտետը:
Տեխնիկական գիտությունների թեկնածու է:
1981-1988թթ. աշխատել է գյուղատնտեսության մեքենայացման գիտահետազոտական ինստիտուտում:
1988թ. Պետպլան, այնուհետեւ` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն` որպես փոխվարչապետի օգնական: Այնուհետեւ Սերգեյ Մանասարյանը եղել է ՀՀ վարչապետի օգնական, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, կառավարության քարտուղար-նախարար:
1996թ. ՀՀ ԱԳՆ, նշանակվել` փոխարտգործնախարար
1999-2005թթ. աշխատել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան: Համատեղության կարգով եղել է Հայաստանի Հանրապետության դեսպանը նաեւ Մարոկկոյում, Լիբիայում, Եթովպիայում, Սուդանում եւ Օմանում:

Инициативна ли армянская дипломатия?
-Как Вы оцениваете профессиональную подготовленность и деятельность нашего дипломатического корпуса?
- Если говорить об этом, то надо учесть, что, во-первых, 20 лет назад у нас не было дипломатического корпуса, был МИД, были преданные дипломаты, но, к сожалению, это прекрасное поколение ушло, и второе, многие из них не обладали опытом практической работы. Сначала была создана структура, затем начался процесс подготовки кадров и т.д. Основную часть составляли люди, не имеющие профессионального образования, они учились в процессе работы. Конечно, ситуация значительно изменилась, поскольку сейчас приходит поколение, которое имеет соответствующее образование, опыт, усилиями министра мы наконец создали дипломатическую школу. Серьезный шаг. Я принимал участие в экзаменах и могу сказать, что молодые люди имеют достаточно серьезный уровень. Если раньше было трудно найти молодого человека, владеющего иностранным языком, то сейчас речь идет о таких кадрах, которые владеют двумя языками. Если сравнивать что у нас было, что есть и что будет, то я вижу прекрасное будущее.
-Можете сказать, сколько наших дипломатов имеет профессиональное образование в процентном соотношении?
- Затрудняюсь ответить, но знаете что, не правильно говорить о профессиональном образовании. Что значит профессиональное образование? Если в Советском Союзе говорили о закончивших МГИМО (Московский Государственный Институт Международных Отношений), это несколько неверно, поскольку в те времена, когда была серьезнейшая дипломатия, большая часть не заканчивала МГИМО.
- Кажется, есть такая традиция, пресс-секретари президента или министра иностранных дел после завершения своей деятельности, переходят к дипломатической. Вспомним Дзюник Агаджаняна, Ваге Габриеляна, Ашота Кочаряна, Ара Папяна.
- Вернее сказать наоборот, дипломаты, которых направляют работать в аппарат президента, затем продолжают свою дипломатическую деятельность, те же Ваге Габриелян, Ашот Кочарян являются дипломатами МИД.
-Господин Манасарян, в Грузии возникла серьезная анти-армянская волна в связи с присуждением юридического статуса армянским церквям, что делает официальный Ереван, чтобы противостоять этому?
- Знаете, все это несколько преувеличено. Конечно, есть люди, которые рассматривают задачу несколько иначе. Согласно официальным объяснениям грузинской церкви (речь шла не только об армянских церквях), то, что получилось, оказалось результатом отношений наших стран и президентов, находящихся на довольно высоком уровне.
Да этот шаг (вручение Армянской церкви юридического статуса в числе других религиозных общин-ред.) привел к тому, что поднялась анти-армянская волна, но не думаю, что это несет серъезный характер и будет продолжительным.
-Хотите заверить, что Джавахку и армянам Грузии сегодня ничего не угрожает?
-Нет. Угрозы нет и не может быть, насколько серъезно мы будем относиться к задаче, надеюсь, настолько серьезно относится и грузинская сторона, а излишнее напряжение никому не нужно. То, что сделала грузинская власть, был рассчитанный шаг, это все не делается ради "наших прекрасных глаз", они тоже сторонники сотрудничества, нормальных развитий и т.д.
- Вы с 1996-ого года работаете в МИД, как Вы оцениваете сегодняшнюю политику, есть мнение, что она инертна. По Вашему мнению, наша политика инертна или инициативна?
- Наша внешняя политика стала многовекторной, я бы не сказал, что мы ведем инертную политику. Политика, ведущаяся во многих направлениях, сегодня достаточно инициативна. Во многих случаях мы пытаемся критиковать и не замечать достижений. А их много, в качестве примера приведу провал последней азербайджанской инициативы в ООН. Это оценивается как победа, но об этом никто не говорит, а если бы не было общей работы, подобного результата мы не достигли бы. Та ситуация, которая сегодня царит в вопросе Карабахского конфликта, никогда еще не была в его истории.
- В каком смысле?
- В том смысле, что наши позиции принимаются со стороны международного сообщества.
-Или мы принимаем позиции международного сообщества?
- Нет, давайте вспомним следующее, лет 5-6 назад все говорили, что из предлагаемых документов (основных принципов), необходимо снять вопрос территориальной целостности. А сейчас кто вспоминает об этом, сейчас говорят они равноценны и нельзя отделять друг от друга. Это разве не победа?
-А подписание армяно-турецких протоколов не было навязано?
- Кто может нас заставить?
- Сверхдержавы.
- Я так не думаю. Знаете, мы можем давать оценки с различных точек зрения, но не думаю, что это навязано, это также исходит и из наших интересов, чтобы иметь еще одну открытую границу, еще одну дорогу. А то, что было сделано со стороны Турции, показало всему миру, что турки не готовы, не толерантны, но я думаю, что открытие армяно-турецкой границы - лишь вопрос времени.
Беседу провела Диана Маркосян.
Информация
Сергей Манасарян родился 25-ого февраля 1959-ом года в Ереване.
В 1981-ом году закончил факультет механики сельско-хозяйственного института Еревана.
Кандидат технических наук.
В 1981-1988 гг. работал в научно-исследовательском институте сельского хозяйства.
1988-ом году работал в Госплане, затем в министерстве экономики РА, в качестве помощника заместителя премьер-министра.
Сергей Манасарян был помощником премьер-министра, руководителем аппарата, министром-секретарем правительства.