Մեկ տարի առաջ' օգոստոսի 31-ի լույս սեպտեմբերի 1-ի գիշերը հայ հասարակությանը մատուցվեցին հայ-թուրքական արձանագրությունները, որոնք այդպես էլ չվավերացվեցին Հայաստանի եւ Թուրքիայի խորհրդարաններում' թուրքական կողմի պատճառով: Ի՞նչ դեր ու նշանակություն ունեցան արձանագրությունները ՀՀ-ի թե արտաքին եւ թե ներքին կյանքում, եւ մի շարք այլ հարցերի շուրջ «Ա1+»-ը զրուցեց արեւելագետ, դիվանագետ Դավիթ Հովհաննիսյանի հետ:
- Հայ-թուրքական արձանագրությունները փաստորեն առաջին լուրջ փաստաթուղթն է, որը Հայաստանի անկախացումից հետո ստորագրվել է Թուրքիայի հետ: Փաստաթղթի վիճահարույց կետերը ես էլ եմ քննադատել, սակայն փաստաթուղթը Հայաստանի եւ Թուրքիայի խորհրդարաններ մտնելուց հետո այդ կետերն արդեն ակտուալ չեն, քանի, որ մեկ հարց կա' այն վավերացվելո՞ւ է, թե՞ ոչ: Բոլորին է հայտնի, թե Թուրքիան ինչ նախապայմաններ առաջ քաշեց, որոնք փաստաթղթում չկան: Իմ տեսանկյունից Թուրքիան շատ լուրջ դիվանագիտական խաղ սկսեց մի շարք ուղղություններով' իր ազգային շահերը ապահովելու համար. առաջին հերթին ԱՄՆ-ի, առանձին-առանձին եվրոպական մի շարք երկրների հետ, ՌԴ-ի հետ:
- Ձեր կարծիքով դա Թուրքիային հաջողվե՞ց:
- Կարծում եմ' քիչ չափերով: Թուրքիային հաջողվեց մեկ ուրիշ բան. այս ամբողջ խաղի ընթացքում մի կողմից Թուրքիայի եւ ՌԴ-ի, մյուս կողմից ՌԴ-ի եւ Իրանի միջեւ անընդհատ բանակցություններ են գնացել: Հաստատող փաստերը քիչ են, բայց, իմ կարծիքով, այդ խաղի նպատակը տարածաշրջանի խաղացողներին եւ առաջին հերթին ԱՄՆ-ին դուրս մղելն էր տարածաշրջանային քաղաքական դաշտից: Այն պայմանագրերը, որոնք մենք տեսանք' արդեն ստորագրված հայ-ռուսական եւ նախապատրաստվող թուրք-ադրբեջանական այդ ծրագրի իրականացումն է: Կարծում եմ' Թուրքիան եւ ՌԴ-ն իրենց ուզածին հասան, սակայն դա կարճ կտեւի, որովհետեւ Թուրքիան եւ ՌԴ-ն գերագնահատում են այն խնդիրները, մասնավորապես տնտեսական, որոնց առաջ այսօր կանգնած է Սպիտակ տունը:
- Իսկ ի՞նչ ազդեցություն ունեցան հայ-թուրքական արձանագրությունները ՀՀ-ի ներքին եւ արտաքին կյանքում: Համամի՞տ եք այն տեսակետի հետ, որ հենց արձանագրությունները պատճառ դարձան, որ իշխանական կոալիցիան պառակտվի: ՀՅԴ-ն արձանագրություններով հիմնավորեց կոալիցիայից դուրս գալը:
- Ես չեմ կարծում, որ արձանագրությունները դարձան կոալիցիայի պառակտման պատճառը, այնտեղ հակասությունները մինչ այդ արդեն շատ մեծ էին: Ի վերջո, ՀՀԿ-ին կամ Սերժ Սարգսյանի կողմնակից ուժերին ՀՅԴ-ն առանձնապես պետք չէ, որովհետեւ ՀՅԴ-ն ՀՀ-ում գրեթե ազդեցություն չունի, իսկ այն արտաքին ազդեցությունը, որն ուներ սփյուռքում ՀՅԴ-ն, աստիճանաբար նվազում է: Այսինքն, կոալիցիայի քայքայումը բնական պրոցես էր: Ինչ վերաբերում արձանագրությունների ազդեցությանը ներքաղաքական կյանքում, ապա այն Սերժ Սարգսյանի քաղաքականության հիմնական մեխն էր: Կորցնելով սա' արտաքին քաղաքական ոլորտի հիմնական խորությունը ձախողվեց, սակայն չեմ կարծում, որ այդ ձախողումը բերեց լուրջ հետեւանքների, որովհետեւ դրա փոխարեն կնքվեց հայ-ռուսական պայմանագիրը եւ ԼՂ-ի բանակցային պրոցեսը, որի արդյունքում ՀՀ-ի իշխանություններին լուրջ ճնշումների էին ենթարկում մտավ իր նախկին' լճացման փուլ:
- Այսինքն, Սերժ Սարգսյանի քաղաքական մեխը փոխվե՞լ է, այլեւս հայ-թուրքական արձանագրությունները չեն:
- Այո, փոխվել է:
- Մեկ տարի շարունակ իշխանությունները անընդհատ խոսում էին հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին, գործընթացը սառեցվելուց հետո ի՞նչի մասին խոսելու:
- Ես արդեն ասել եմ, որ հայ-թուրքական արձանագրություններով իշխանությունները շեղում էին հասարակության ուշադրությունը մեր տնտեսության ողբալի վիճակից, մարտի 1-ից, մի շարք այլ հանցագործությունները չբացահայտված լինելուց: Վերջին մեկ տարին ինձ մի անեկդոտ է հիշեցնում, երբ Լենինի 100-ամյակն էին տոնում, արդուկն էլ միացնում էին, այդ էլ խոսում Լենինից: Հիմա մեզ մոտ հայ-թուրքական արձանագրություններից են խոսում բոլորը, սակայն որեւէ մեկը չի խոսում մեր ապագայից: Այսուհետ Սերժ Սարգսյանի քաղաքական մեխը հայ-ռուսական հարաբերություններն են: Սա շատ կարեւոր հարց է: Եթե ես հնարավորություն ունենայի խորհուրդ կտայի, թե ինչպես վարել այդ բանակցությունները' ավելի հաջող պայմաններ ստանալու եւ ավելի քիչ նվաստացուցիչ վիճակում հայտնվելու համար:
- Ի՞նչ խորհուրդ կտայիք ՀՀ իշխանություններին:
- Չեմ կասկածում, որ ԱԳՆ-ում եւ ԱԳՆ-ից դուրս իմ նախկին կոլեգիաներից մի քանիսն էլ շատ լավ գիտեն, թե ինչպես պետք բանակցել, սակայն նրանց էլ չեն հարցնում:
- Ձեր կարծիքով մեր իշխանությունները բանակցություններում զգո՞ւմ են, որ նվաստացուցիչ վիճակում են:
- Կարծում եմ' ոչ:
- Ի՞նչ զարգացում կարող է ունենալ հայ-թուրքական արձանագրությունները կյանքի կոչելու գործընթացը: Սառեցված էլ կմնա՞:
- Այսօր քննարկվող հարցերից մեկն այն է, թե ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունների առիթով Թուրքիան ժամանակավորապես կբացի՞ հայ-թուրքական սահմանը, թե՞ ոչ: Դա կախված է նրանից, թե Թուրքիայի իշխանությունները որքան կկարողանան պահպանել իրենց ազդեցությունը երկրում: Ինչպես գիտեք' Թուրքիայում հանրաքվե եւ խորհրդարանի ընտրություններ են սպասվում: Այսօր Թուրքիայում լուրջ փոփոխություններ են ընթանում հենց իշխանության կազմում' պատասխանատվությունը կիսելու համար: Վեջին շրջանում ես բազմաթիվ տարածաշրջանային հանդիպումների եմ մասնակցել, որտեղ կարծում էին, որ մինչեւ Թուրքիայում չավարտվեն խորհրդարանի ընտրությունները հայ-թուրքական հարաբերություններում որեւէ լուրջ տեղաշարժ չի լինի:
- Իսկ Դուք ի՞նչ եք կարծում:
- Ես էլ եմ այդպես կարծում:
- Իսկ ներքին սպառման համար Թուրքիայում եւ ՀՀ-ում կշարունակեն օգտագործել հայ-թուրքական արձանագրությունները:
- Իհարկե, կօգտագործվեն: Թուրքիայում խորհրդարանի ընտրություններից առաջ ասում են, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն օգտագործում են մի շարք խնդիրներ լուծելու համար, հատկապես եղբայր պետության Ադրբեջանին ԼՂ հարցում օգնելու համար: -Մեր իշխանություններն անընդհատ ասում են, որ ընդդիմությունն է շահարկում հայ-թուրքական հարաբերությունները, ԼՂ հիմնախնդիրը:
- Քաղաքականության մեջ «շահարկում» բառը կարելի է օգտագործվել միայն ծայրահեղ դեպքերում: Մարդիկ ընդդիմություն են, որովհետեւ երկրի համար կարեւորագույն հարցերում ունեն ընդդիմադիր կարծիք: Ընդհանրապես մեր երկրի քաղաքականությունը սահմանափակված է ԼՂ հիմնախնդրով, սառեցված հայ-թուրքական հարաբերություններով, ՌԴ-ի հետ եղբայրություն եւ ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունների զարգացման փորձերով: Մենք գրեթե գոյություն չունենք Միջին Ասիայում, Միջին Արեւելքում մենք կորցրել ենք բոլոր այն դիրքերը, որոնք ունեինք: ՀՀ-ի իշխանություններն, արտաքին հարաբերություններում հնարավորություն ունենալով տարբեր ձեւաչափերով դիվանագիտական գործունեություն իրականացնելու հնարավորություն, դա չեն անում: Այս ամենը մեր արտաքին քաղաքականության հիմնական թերությունն է:
- Իսկ շարքային քաղաքացիներին ի՞նչ տվեցին վերջին մեկ տարվա ընթացքում հայ-թուրքական արձանագրությունների քննարկումները, մեր ժողովուրդը թեկուզ հոգեբանորեն փոփոխության ենթարկվե՞ց:
- Ոչինչ չտվեց: Թուրքիան պետք է ճանաչի 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը, որպեսզի ՀՀ շարքային քաղաքացին այլեւս վտանգ չսպասի Թուրքիայից:

Год назад, в ночь с 31 августа на 1 сентября, армянскому обществу были преподнесены армяно-турецкие протоколы, которые так и не были ратифицированы в армянском и турецком парламентах - по вине турецкой стороны. Какую роль и значение имели протоколы во внешней и внутренней жизни Армении? Об этом и ряде других вопросов "А1+" побеседовал с востоковедом и дипломатом Давидом Оганесяном.
- Армяно-турецкие протоколы - фактически, первый серьезный документ, который Армения подписала с Турцией после обретения независимости. Спорные положения документа критиковал и я, однако после его поступления в парламенты Армении и Турции эти положения уже неактуальны, поскольку есть один вопрос: документ будет ратифицирован или нет? Всем известно, какие Турция выдвинула предусловия, которых в документе нет. С моей точки зрения, Турция начала весьма серьезную дипломатическую игру по ряду направлений для обеспечения своих национальных интересов. В первую очередь - с Соединенными Штатами, с некоторыми европейскими государствами, с Россией.
- По-вашему, это Турции удалось?
- Думаю, в невеликой степени. Турции удалось кое-что другое: в течение этой игры шли постоянные переговоры, с одной стороны, между Турцией и Россией, а с другой - между Россией и Ираном. По-моему - хотя подтверждающих это фактов не так много,- целью этой игры было вытеснение региональных игроков и, в первую очередь, США, с политического поля региона. Те договоры, которые мы увидели, то есть подписанный армяно-российский и готовящийся к подписанию турецко-азербайджанский - осуществление этой программы. Думаю, Турция и РФ добились своего. Но это продлится недолго, потому что Турция и Россия переоценивают те проблемы - в особенности экономические,- перед которыми сейчас стоит Белый дом.
- Как повлияли армяно-турецкие протоколы на внутреннюю и внешнюю жизнь Армении? Вы согласны с той точкой зрения, что именно протоколы стали причиной раскола властной коалиции?
- Не думаю, что протоколы стали причиной раскола коалиции: разногласия там и до того были достаточно большими. В конце концов, АРФД не особенно нужна РПА или силам, поддерживающим Сержа Саргсяна", потому что АРФД почти не пользуется влиянием в Армении, а внешнее влияние, которое у АРФД было в спюрке, постепенно уменьшается. То есть, разрушение коалиции было естественным процессом. Что касается воздействия протоколов на внутриполитическую жизнь, то это было основным стержнем политики Сержа Саргсяна. С его утерей глубина внешнеполитической сферы потерпела неудачу. Но я не считаю, что эта неудача привела к серьезным последствиям: взамен был заключен армяно-российский договор, и переговорный процесс по Нагорному Карабаху, в ходе которого власти РА подвергались серьезному давлению, вернулся в свой прежний - застойный этап.
- То есть, политический стержень Сержа Саргсяна поменялся, теперь это уже не армяно-турецкие протоколы?
- Да, поменялся.
- Весь год власти постоянно говорили об армяно-турецких протоколах. О чем они будут говорить после замораживания этого процесса?
- Я уже говорил, что армяно-турецкими протоколами власти отвлекали внимание общества от плачевного состояния нашей экономики, от 1 марта, от ряда других остающихся нераскрытыми преступлений. Последний год напоминает мне анекдот о том, как во время празднования 100-летия Ленина о вожде говорил даже утюг, когда его включали в сеть. Сейчас у нас все говорят об армяно-турецких протоколах, но никто не говорит о нашем будущем. Отныне политическим стержнем Сержа Саргсяна стали армяно-российские отношения. Это - очень важный вопрос. Если бы у меня была возможность, я бы посоветовал, как вести эти переговоры, чтобы получить более удобные условия и не оказаться в таком унизительном положении.
- Что бы вы посоветовали властям РА?
- Не сомневаюсь, что некоторые из моих бывших коллег в МИДе и за его пределами очень хорошо знают, как надо вести переговоры. Но их об этом больше не спрашивают.
- По-вашему, наши власти во время переговоров ощущают, что находятся в унизительном положении?
- Думаю, не ощущают.
- Как может развиваться процесс реанимации армяно-0турецких протоколов? Он так и останется замороженным?
- Один из обсуждаемых сегодня вопросов связан с тем, откроет ли Турция временно свою границу с Арменией в связи с учениями НАТО, или нет. Это зависит от того, насколько турецкие власти сумеют сохранить свое влияние в стране. Как вы знаете, в Турции предстоят референдум и парламентские выборы. Сегодня в Турции происходят серьезные изменения как раз в составе властных структур - для того, чтобы разделить ответственность. В последнее время я участвовал в многочисленных региональных встречах, на которых полагали, что до завершения парламентских выборов в Турции серьезных сдвиговы в Армяно-турецких отношениях ожидать не приходится.
- А как считаете вы?
- Я тоже так считаю.
- А для "внутреннего потребления" в Турции и Армении продолжат использовать армяно-турецкие протоколы?
- Конечно, их будут использовать. Перед парламентскими выборами в Турции говорят, что процесс урегулирования армяно-турецких отношений они используют для решения ряда проблем, особенно - для помощи братскому государству Азербайджану в карабахском вопросе.
- Наши власти постоянно говорят, что это оппозиция эксплуатирует армяно-турецкие отношения и вопрос Нагорного Карабаха.
- Слово "эксплуатировать" в политике можно использовать только в крайних случаях. Люди становятся оппозицией, потому что имеют оппозиционное мнение по важнейшим для страны вопросам. Вообще, политика нашей страны ограничена проблемой НК, замороженными армяно-турецкими протоколами, попытками побрататься с Россией и развивать отношения с НАТО. Мы почти не существуем, мы потеряли все позиции, которыми обладали в Средней Азии и на Ближнем Востоке. Имея возможность осуществлять дипломатическую деятельность в различных форматах, власти РА этого не делают. Всё это - основной дефект нашей внешней политики.
- Что дали обсуждения армяно-турецких протоколов в последний год рядовых гражданам? Наш народ подвергся изменениям хотя бы психологически?
- Ничего не дали. Турция должна признать Геноцид армян 1915 года, чтобы рядовой гражданин РА больше не ждал от неe угроз.