Արեւելագետ, դիվանագետ Դավիթ Հովհաննիսյանը ամենեւին զարմացած չէ, որ ապրիլի 24-ին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայ ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում չօգտագործեց «ցեղասպանություն» բառը: Իսկ թե ինչո՞ւ`. պարոն Հովհաննիսյանը հիմնավորեց «Ա1+» հետ հարցազրույցում:
- Զարմանալի է, որ սպասում էին «ցեղասպանություն» բառի օգտագործմանը: Իսկ ինչո՞ւ պետք է օգտագործի: Հասկանալի է, որ այսօր ԱՄՆ-ի շահերից չի բխում իր ձեռքից լծակներից մեկը թողնել, որով կարող է ազդել Թուրքիայի վրա: Այդ լծակը կարեւոր է: Ես միշտ ասում եմ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները սեզոնային բնույթ ունեն: Փետրվարից մինչեւ ապրիլի այս հարաբերություններն ակտիվանում են. հայկական լոբիստական կազմակերպությունները շատ ակտիվ են գործում ԱՄՆ-ում, թուրքական բազմաթիվ պատվիրակություններ են գնում: Այդ ընթացքում այս հարցի շահարկմամբ, օգտագործմամբ` ԱՄՆ-եւ Թուրքիան բանակցում եւ շահարկում, սակարկում են այլ խնդիրներ: Որեւէ իրական, լուրջ հիմք չկա, որ ԱՄՆ-ն Թուրքիային վնաս հասցնի:
- Այդ դեպքում կարելի՞ է ասել, որ ԱՄՆ-ն այդպես էլ չի օգտագործի «ցեղասպանություն» բառը` Թուրքիայի նկատմամբ իր լծակները չկորցնելու համար:
- Ոչ: Ես կարծում եմ, որ Եղեռնի 100-ամյակին վերջապես ԱՄՆ-ը կօգտագործի «Ցեղասպանություն» բառը, սակայն դրանից բան չի փոխվի, քանի որ մեզ համար ամենակարեւորն այն է, որ Թուրքիան ինքն ընդունի Ցեղասպանությունը: Դա կնշանակի, որ Թուրքիան վերաիմաստավորում է իր քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ, որ վերագնահատում է անցյալը, համերաշխություն է հաստատում ինքն իր անցյալի հետ, որի հիման վրա կերտվում է ապագայի իր քաղաքականությունը: Դա կնշանակի, որ մենք կարող ենք մեզ ապահով զգալ Թուրքիայի կողքին:
- Ձեր կարծիքով` Ցեղասպանության 100-ամյակին Թուրքիան արդեն ճանաչած կլինի՞ Մեծ եղեռնի փաստը:
- Ուզում եմ հուսալ, որ այո: Հայ-թուրքական գործընթացներից սկսած Թուրքիայում շատ ակտիվացել են քննարկումները անցյալի եւ հատկապես հայկական ցեղասպանության խնդրի հետ կապված: Թուրքիայում արդեն 70 հազար մարդ ստորագրել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող փաստաթղթի տակ: Գուցե 70 միլիոնանոց Թուրքիայի համար դա մեծ թիվ չէ, սակայն իմ տեսակետով մեծ թիվ է, նրանք թուրքական մտավորականության ներկայացուցիչներն են, որոնք ակտիվ տեսակետներ արտահայտելու ունակություն ունեն: Այն,որ այս խնդիրը ակտուալ է դարձել Թուրքիայում, վկայում են ազգայնականների կողմից հակառակ ուղղությամբ տարվող գործողությունները, որոնք շատացել եւ կոշտացել են:
- Հայ-թուրքական արձանագրությունները ստորագրվելուց մինչեւ դրանց կասեցումը, Դուք երկու կողմերում հարբերությունների բարելավում տեսնո՞ւմ եք:
- Իմ տեսակետից, արդեն չափազանց կարեւոր է նման փաստաթղթի ստորագրումը: Այս փաստը ինքնըստինքյան շրջադարձային նշանակություն ունի: Չեմ կարծում, որ վավերացման գործընթացը ընդհատվել է եւ չի շարունակվելու, քանի որ դա բխում է մեծ խաղացողների շահերից: Հասկանալի է, որ Թուրքիայի համար այսօր շատ անբարենպաստ իրավիճակ, պայմաններ են` նման քայլի գնալու համար: Թուրքիայում նախընտրական շրջան է, եւ մի շարք լրջագույն խնդիրներ ունենալով` ազգայնականների հետ կապված, քրդական խնդիրը, քրդական էլեկտորատի զգալի մասն այլեւս գործող իշխանություններին ձայն չի տա, ներքին խժդժությունները. այս իրավիճակում հայ-թուրքական արձանագրությունները վավերացման դնելը Թուրքիայի համար շատ ծանր կլինի: Իմ կարծիքով` հիմնականում այս պատճառով է հետաձգվել արձանագրությունների վավերացումը:
- Այսինքն, արձանագրությունների կասեցման գործընթացը Թուրքիայի՞ նախաձեռնությունն է եւ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի՞ որոշումը:
- Ես այդպես միանշանակ չէի ասի: Վերջին շրջանում Թուրքիայի քաղաքականությունն անբարոյական սակարկության էր վերածվել: Հիշենք` «լավ գոնե երկու շրջանը ազատեք, որ մենք կարողանանք մեր դեմքը փրկել»: Եթե, մեր ԱԺ-ն վավերացներ արձանագրությունները, ապա գնդակը կհայտնվեր Թուրքիայի դաշտում եւ այդ ժամանակ խոշոր խաղացողները մեծագույն հաճույքով կճնշեին Թուրքիային: Դա ամենատրամաբանական գործելակերպը կլիներ, եթե չլինեին 2 ամիսների ընթացքում թուրքական ղեկավարության իրար հակասող հայտարարությունները: Այստեղ բավականին լարվածություն է ստեղծվում երկու գծերի վրա` թուրք-ամերիկյան եւ թուրք-եվրոպական: Այս պայմաններում երկրորդ հնարավոր զարգացումը արձանագրությունների կասեցումն էր, ինչը եւ տեղի ունեցավ:
- Ոմանք Սերժ Սարգսյանի որոշումը գնահատում են «կիսատ քայլ», Դուք ի՞նչ կասեք:
- Ես կարծում եմ, որ գործընթացից դուրս գալը սխալ կլիներ: Եթե հնարավորություն կա խոսելու, պետք է խոսել, ներկայացնել եւ պաշտպանել քո շահերը:
- Տեսակետ կա, որ մեր ԱԺ-ն չվավերացնելով արձանագրությունները գործընթացի հետագա զարգացումներն ամբողջությամբ դրեց Թուրքիայի վրա եւ նրան հնարավորություն տվեց իր լծակներն օգտագործել ԼՂ հիմնախնդրում: Համամի՞տ եք այս տեսակետի հետ:
- Կարծում եմ, որ այդպես չէ: ԵԱՀԿ խմբի անդամ լինելով` Թուրքիան միշտ երկրորդական դեր է խաղացել ԼՂ հարցում եւ խաղալու է, գոնե նրանով, որ շրջափակել է ՀՀ-ն, ռազմական եւ տարբեր աջակցություններ ցուցաբերել Ադրբեջանին, սակայն ԵԱՀԿ Մինսկի ձեւավորումից հետո, Թուրքիան իրական ազդեցություն չունի ԼՂ հիմնախնդրի գործընթացի վրա:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում այն փաստը, որ արձանագրությունները ստորագրելուց միայն մեկ տարի հետ ՀՀ իշխանություններն ընդունեցին, որ Թուրքիան նախապայմաններ է տեսնում արձանագրություններում:
- Դա ակնհայտ էր: Ընդհանրապես բանակցային գործընթացը մեր կողմից ընթացել է բավականին թերություններով, բայց եղել է այն, ինչ եղել: Ակնհայտ էր, որ կան նախապայմաններ եւ եթե սեւին ասում ես սպիտակ, դրանից սեւը չի դադարում սեւ լինելուց:
- Ինչո՞վ կավարտվի հայ-թուրքական գործընթացը:
- Այս գործընթացի վրա բազմաթիվ հանգամանքներ կան, սակայն այն, որ դրական ավարտ է ունենալու, ես կասկած չունեմ, եթե, իհարկե, ֆորս մաժորային վիճակներ չլինեն: Ճանապարհները պիտի բացվեն: Այս աշխարհում, որտեղ 10 հազար կմ հեռավորության վրա գտնվող ընկերոջդ մեկ վայրկյանում նամակ ես ուղարկում, փակ ճանապարհներ չեն կարող լինել: Ես կարող եմ կանխատեսել մեկ-երկու տարվա կտրվածքով:
Թուրքիայի խորհրդարանի ընտրություններից հետո, եթե ԼՂ հարցում փոխհրաձգություն չլինի, հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման բանակցությունները կվերականգնեն: Քանի որ ԱՄՆ-ն աշխատում է նաեւ թուրք զինվորականների հետ էլ, ապա վավերացումն անպայման կլինի, բայց թե ե՞րբ, չեմ կարող ասել:
- Ո՞րն է ՌԴ-ի դերը հայ-թուրքական գործընթացում: Տեսակետ կա, թե ՌԴ-ն շահագրգռված չէ հայ-թուրքական հարաբերություններով եւ նրա մասնակցությունը պայմանավորված է միայն նրանով, որ կողմերն են խնդրել:
- Այստեղ մենք պետք է հաշվի առնենք մի քանի հանգամանք. Առաջինը` Թուրքիայի եւ ՌԴ-ի միջեւ տարեկան 30 միլիարդ դոլարի ապրանքաշրջանառությունն է: Երկրորդ` ՌԴ-ից գազի եւ նավթի մատակարարումն է Թուրքիային: Թուրքիան իրեն նաեւ փորձում է տեղավորել ՌԴ-ի տարանցիկ ծրագրերի մեջ, որը որոշ չափով Թուրքիային կհաջողվի: Չպետք է մոռանալ, որ Թուրքիան եւ ՌԴ-ն ունեն եւ միշտ ունենալու են հակասություններ` Սեւ ծովում, Կովկասում եւ բոլոր այն տարածքներում, որտեղ Թուրքիան փորձ է անելու ներխուժել: Սեւ ծովը շատ լուրջ բախումների վտանգ է սպառնում է:Եթե նայեք, թե թուրքական ռազմածովային ուժերը քանի անգամ են գերիշխում Սեւ ծովում, քան ռուսական նավատորմը, կհասկանաք, թե ինչ լուրջ անհավասարություն կա, որի արդյունքում կարող են լուջ խնդիրներ առաջանալ: Պարզ է, որ ռուսները շատ ծանր են տանում, որ իրենց թույլ չեն տալիս, վերջին 3 տարիներին կառուցած մի քանի մեծ նավերը, մտցնել Սեւ ծով: Պարզ է, որ նեղուցներով անցնելու ռուսական մարդատար նավատորմի գործընթացը շատ բարդեցված է, եւ դա մեծագույն խնդիր է ՌԴ-ի համար: Թուրքիայի եւ ՌԴ-ի շահերը բախվում են նաեւ այս տարածաշրջանում Ադրբեջանի եւ Վրաստանի հետ վարվող հարաբերություններում: Թե տարաձայնության եւ թե համագործակցության մակարդակը Թուրքիայի եւ ՌԴ-ի միջեւ շար լուրջ են, սակայն Թուրքիան որպես այլընտրանք չի կարող դիտարկել ՌԴ-ն, քանի որ իր համար առաջին տեղում է ՆԱՏՕ-ում լինելը:
- ՌԴ-ի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, թե ՌԴ-ն մասնակից է հայ-թուրքական հարաբերություններին այնքանով, որ կողմերն իրենց խնդրեցին ներկա գտնվել Ցյուրիխում հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմանը:
- Այն պահին, երբ Մոսկվայի իշխանությունները ենթադրեցին, որ կարող են իրենց վերահսկման տակ վերցնել հայ-թուրքական գործընթացը, Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում հայտարարեց ֆուտբոլային դիվանագիտության սկզբի մասին:
- Որպես դիվանագետ, ի՞նչ եք կարծում դիվանագիտության մեջ ֆուտբոլային դիվանագիտությունն իրեն արդարացնում է:
- Եթե որպես դիվանագետ մասնակցում ես ձեւաչափի կառուցմանը մասնակցում ես եւ թույլ չես տալիս, որ քեզ համար չընդունելի նախապայմաններ լինեն, շատ լավ ձեւաչափ է: Դիվանագիտական պրոցեսի մասին հայտարարելով` համաձայնվել հայ-թուրքական պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծման հետ, դրա հետ համաձայնվել չի կարելի է:
- Հայ-թուրքական արձանագրությունների կասեցման գործընթացը ինչպիսի՞ ազդեցություն կունենա ներքաղաքական զարգացումների վրա:
-Հսկայական: Հայ-թուրքական հարաբերություններում ծավալվող
գործընթացները մի հսկայական գրոհ էր, որպեսզի մենք մոռանանք մարտի 1-ը: Հիմա ՀՅԴ-ն, որոշ մարդիկ ասում են, որ արձանագրությունների կասեցումն իրենց հաղթանակն է, այդ փայլուն միտքը ծնվել է Բաղրամյանի պալատում, սակայն որեւէ հաղթանակ չկա, դա ստիպված քայլ էր: Իշխանություններին հիմա դժվար թե հաջողվի հայ-թուրքական հարաբերությունների նման նոր գրոհ գտնել հասարակության վրա: Ուստի հասարակությունը կամա, թե ակամա անդրադառնալու է իրեն հուզող խնդիրներին` մարտի 1, տնտեսական ճգնաժամ, նորից մեծ քանակով երիտասարդների արտահոսք երկրից, հացի խնդիր:
- Դա ինչի՞ կհանգեցնի:
- Այն, որ հասարակության մեջ կուտակված են բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք լուծումների են սպասում, դա փաստ է:

Ориенталист, дипломат Давид Оганесян совершенно не удивлен тоем, что в своем послании армянскому народу 24 апреля президент США Барак Обама не использовал слово "геноцид". А почему не использовал, г-н Оганесян мотивировал в интервью "А1+".
- Неудивительно, что использования слова "геноцид" ждали. А почему он должен его использовать? Понятно, что сегодня из интересов Соединенных Штатов не вытекает упускать из рук рычаг, который может влиять на Турцию. Этот рычаг важен. Я всегда говорю, что армяно-турецкие отношения имеют сезонный характер. С февраля по апрель эти отношения активизируются: в США очень активно действуют армянские лоббистские организации, туда едут многочисленные турецкие делегации. В этот период, говоря о данном вопросе, США и Турция ведут переговоры и торг и по другим проблемам. Нет какой-либо реальной и серьезной основы для того, чтобы Штаты причинили Турции вред.
- В таком случае, можно ли сказать, что США так и не используют слова "геноцид", чтобы не потерять своих рычагов в отношении Турции?
- Нет. Я считаю, что на 100-летие Геноцида США, наконец, используют это слово. Но от этого ничего не изменится, так как для нас важнее всего то, чтобы Турция сама признала Геноцид. Это будет означать, что Турция переосмысливает прошлое, устанавливает солидарность со своим прошлым, на основе чего созидает свою политику будущего. Это будет означать, что мы можем ощущать себя рядом с Турцией в безопасности.
- По-Вашему, к 100-летию Геноцида Турция уже признает его факт?
- Хочу надеяться, что да. Начиная с армяно-турецких процессов, в Турции весьма активизировались обсуждения, связанные с прошлым и особенно - с вопросом армянского геноцида. С Турции уже 70 тысяч человек подписали документ о признании Геноцида армян. Быть может, для 70-миллионной Турции это - цифра небольшая, однако, по-моему, это довольно значительное число, они - представители турецкой интеллигенции, имеющие навыки выражать активные точки зрения. О том, что данная проблема стала в Турции актуальной, свидетельствуют ведущиеся националистами действия обратного характера, которых стало больше, и они стали жестче.
- Видите ли Вы улучшение взаимоотношений сторон с подписания армяно-турецких протоколов до приостановки их ратификации?
- На мой взгляд, чрезвычайно важно уже подписание подобного документа. Этот факт сам по себе имеет поворотную значимость. Не думаю, что процесс ратификации прерван и не будет продолжен, поскольку это вытекает из интересов больших игроков. Понятно, что для Турции сегодня очень неблагоприятная ситуация и условия, чтобы идти на подобный шаг. В Турции - предвыборный период, и ей будет очень трудно ставить армяно-турецкие протоколы на ратификацию, имея ряд серьезнейших проблем: националисты, курдская проблема (значительная часть курдского электората больше не отдаст свои голоса действующим властям), внутренние беспорядки. По моему мнению, ратификация протоколов отложена, в основном, по этой причине.
- То есть, процесс прерывания протоколов - инициатива Турции, а не решение Сержа Саргсяна?
- Я бы не высказывался столь однозначно. Политика Турции в последнее время выродилась в аморальный торг. Вспомним - "ладно, освободите хоть два района, чтобы могли спасти свое лицо". Если бы наше НС ратифицировало протоколы, то мяч оказался бы на турецкой половине поля, и тогда крупные игроки с превеликим удовольствием оказали бы давление на Турцию. Это было бы самым логичным образом действий, если бы не было противоречащих друг другу заявлений турецких руководителей, сделанных за последние два месяца. Здесь возникает определенная напряженность по двум направлениям - турецко-американскому и турецко-европейскому. В таких условиях вторым возможным развитием было прерывание протоколов, что и произошло.
- Решение Сержа Саргсяна некоторые оценивают как "поповинчатый шаг". Что скажете Вы?
- Я считаю, что выход из процесса был бы ошибкой. Если есть возможность говорить, надо говорить, представлять и отстаивать свои интересы.
- Есть мнение, что наше Национальное собрание, не ратифицировав протоколы, возложило все дальнейшее развитие на Турцию и дало ей возможность использовать свои рычаги в вопросе Карабаха. Вы согласны с такой точкой зрения?
- Думаю, что это не так. Являясь членом ОБСЕ, Турция по карабахскому вопросу всегда играла второстепенную роль, и будет играть - хотя бы потому, что она блокировала Армению, оказала военное и всякое другое содействие Азербайджану, однако, после формирования Минской группы ОБСЕ, Турция не имеет реального влияния на процесс урегулирования карабахского вопроса.
- Как Вы расцениваете тот факт, что власти РА лишь через год после подписания протоколов признали, что Турция видит в протоколах предварительные условия?
- Это было очевидно. Вообще, с нашей стороны переговорный процесс протекал с определенными недостатками. Но случилось то, что случилось. Было очевидно, что есть предусловия, и, если черное называть белым, оно от этого не перестанет быть черным.
- Чем завершится армяно-турецкий процесс?
- Этому процессу сопутствует множество обстоятельств. Однако я не сомневаюсь в том, что у него будет положительное завершение, если, конечно, не произойдет форс-мажорных ситуаций. Должны открыться дороги. В этом мире, где за одну секунду отправляешь письмо другу, находящемуся за десять тысяч километров, закрытых дорог быть не может. Я могу прогнозировать на год-два вперед. Если не произойдет взаимных пикировок после выборов в турецкий парламент, переговоры по ратификации армяно-турецких протоколов возобновятся. Поскольку США работают и с турецкими военными, ратификация непременно произойдет. Но когда, не могу сказать.
- Какова роль России в армяно-турецком процессе. Существует мнение, будто Россия не заинтересована в армяно-турецких взаимоотношениях, и ее участие обусловлено только тем, что стороны попросили ее об этом.
- Здесь надо учитывать несколько обстоятельств. Во-первых, ежегодный товарооборот между Турцией и РФ в размере 30 миллиардов долларов. Во-вторых, поставки в Турцию нефти и газа из России. Турция также пытается уложиться в транзитных программах России, что ей в определенной степени удастся. Не следует забывать, что Турция и РФ имеют и всегда будут иметь противоречия - на Черном море, на Кавказе и на всех тех территориях, куда Турция попытается проникнуть. Черное море угрожает многими столкновениями. Если посмотреть, во сколько раз турецкие военно-морские силы на Черном море превышают российский военный флот, то станет понятно, какое существует серьезное неравенство, вследствие которого могут возникнуть серьезные проблемы. Понятно, что русские очень тяжело переносят, когда им не позволяют ввести в Черное море свои корабли, построенные за последние три года. Понятно, что процесс прохода российского пассажирского флота через проливы чрезвычайно усложнен, и это - величайшая проблема для России. Интересы Турции и РФ сталкиваются и в этом регионе - во взаимоотношениях с Азербайджаном и Грузией. Уровни как разногласий, так и сотрудничества между Турцией и РФ очень высоки. Но Турция не может рассматривать Россию в качестве альтернативы, поскольку на первом месте для нее - членство в НАТО.
- Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил, что Россия участвует в армяно-турецких отношениях постольку, поскольку стороны попросили ее присутствовать на подписании армяно-турецких протоколов в Турции.
- В тот момент, когда российские власти предположили, что могут взять армяно-турецкий процесс под свой контроль, Серж Саргсян заявил в Москве о начале футбольной дипломатии.
- Как дипломат, как Вы считаете - оправдывает ли себя футбольная дипломатия?
- Если участвуешь как дипломат в построении формата и не позволяешь неприемлемых для себя предусловий, это очень хорошо. Заявляя о дипломатическом процессе, нельзя соглашаться с созданием армяно-турецкой комиссии историков.
- Какое воздействие окажет прерывание процесса ратификации армяно-турецких протоколов на внутриполитические процессы?
- Громадное воздействие. Процессы, разворачивающиеся в армяно-турецких отношениях, явились колоссальной жертвой, дабы мы забыли 1-е марта. Сейчас некоторые в АРФД говорят, что прерывание протоколов - это их победа. Эта блестящая мысль родилась на проспекте Баграмяна. Но никакой победы нет, это - вынужденный шаг. Сейчас властям вряд ли удастся предпринять новую атаку на общество. Поэтому общество волей-неволей затронет беспокоящие его проблемы - 1 марта, экономический кризис, новый отток молодежи из страны в больших количествах, продовольственная проблема.