8 տարի առաջ' ապրիլի 2-ին, էկրանից անհետացավ «Ա1+» -ը: Բայց նա փորձեց այս տարիների ընթացքում իր հեռուստադիտողին ինֆորմացիոն հոսքով ապահովել այլ մեթոդներով' թերթով, էլեկտրոնային կայքով, բլոգով, youtub-ով, մոբայլ նորություններով: Իսկ ինչո՞ւ փակվեց «Ա1+»-ը: Այս եւ այլ հարցերի մասին է զրույցը «Ա1+»-ի նախագահ Մեսրոպ Մովսեսյանի հետ:
-Պարոն Մովսեսյան, ձեր կարծիքով ինչո՞ւ փակվեց «Ա1+»-ը:
- Փակվեց, որովհետեւ «խանգարում էր» Ռոբերտ Քոչարյանին: Լինելով այլմոլորակային եւ տեսնելով, որ հնարավոր է Հայաստանում իշխանությունը զավթել եւ պահել միայն այն դեպքում, երբ մամուլը ենթարկվում է քեզ, առաջնորդվելով «Դու աշխատում ես մամուլի հետ, մամուլը աշխատում է քեզ համար» կարգախոսով' Քոչարյանն առաջինը «անդրադարձավ» «Ա1+»-ին, որը մեծ վտանգ էր ներկայացնում նրա համար: Հենց «Ա1+»-ի օրինակով նա ցույց տվեց, թե ինչ կլինի այն մարդկանց հետ, ովքեր չեն խոնարհվում իր առջեւ, անկախ կեցվածք ունեն, խանգարող հանգամանք են հանդիսանում իր զավթած իշխանությունը օրինականացնելու հարցում:
-Այսինքն, կարելի՞ է ասել, որ «Ա1+»-ի եթերազրկմամբ հիմք դրվեց լրագրողների նկատմամբ բռնություններին:
-Ոչ միայն բռնություններին: «Ա1+»-ի եթերազրկումից հետո ԶԼՄ-ների 80 տոկոսից ավելին խոնարհվեց ինքնահռչակ նախագահի առջեւ: Քոչարյանը դրանից հաճույք էր ստանում: Ապա սկսվեց Քոչարյանի' սեփական անձի մեծարման ժամանակաշրջանը: Լինելով ոչինչ' նա հնարավորություն ստացավ դառնալ ամեն ինչ եւ սա դարձրեց իր համար նոր կարգախոս, որը խիստ տարբերվում էր Հոկտեմբերյան հեղափոխության նմանատիպ կարգախոսից' «Ով ոչինչ էր, հիմա ամեն ինչ է»: Այնտեղ հեղափոխությունն էր բերել այդ կարգախոսին, այստեղ անձը ստիպողաբար կյանք մտցրեց իր կարգախոսը:
-Ուզում եք ասել, եթե «Ա1+»-ը եթերում լիներ, Ռոբերտ Քոչարյանը չէ՞ր լինի այն, ինչ կա:
-Ես համոզված եմ, որ եթե «Ա1+»-ը եթերում լիներ, միանշանակ չէր լինի 2003 թ նրա վերընտրությունը, 2004 թ-ի ապրիլի 12-ի դեպքերը: Ոչ թե «Ա1+»-ը տանկերով կպաշտպաներ, այլ իր կեցվածքով եւ աշխատանքով կստիպեր Քոչարյանին եւ նրա վարչակազմին ենթարկվել միջազգային եւ տեղական օրենքներին' անընդհատ մատնացույց անելով օրենքների խախտման փաստերը:
Դա, ի վերջո, պետք է բերեր նրա զգաստացմանը եւ ստիպեր հրաժարվել ստի քաղաքականությունից: Իսկ երբ չկար որեւէ խոչընդոտ, չկար որեւէ արգելք, կար բռի ուժ եւ բավականին մեծ ամբիցիա, եսասիրություն, Քոչարյանին հաջողվեց վերընտրվել, ինչն էլ, ես համարում եմ, դարձավ չարիք մեր երկրի համար:
Քոչարյանն իսկապես չարիք էր, նա մեր երկիրը փոխեց, դարձրեց գավառական' սարերի մեջ կորած, կտրեց աշխարհից ու ստիպեց, բառիս բուն իմաստով, տանկերով եւ զորքով ստիպեց ենթարկվել իր գավառական օրենքներին, եւ այդ պայմաններում սկսեց կուտակել հարստություն: Իսկ այդ հարստությունը, պարզվում է, բավականին մեծ է: Ու հիմա էլ, ինչպես երեւում է, դա նրան չի բավարարում եւ նա փորձում է վերադառնալ:
- Դուք իրատեսակա՞ն եք համարում նրա վերադարձի մասին խոսակցությունները:
- Ես բացառում եմ, դա անհնար է, որովհետեւ Քոչարյանի անձը այժմ ծանոթ է բոլորին' սկսած մեր ժողովրդից'վերջացրած միջազգային կառույցներով: Եթե այդպիսի բան էլ տեղի ունենա, միայն տանկերի միջոցով կլինի, ինչը եւս բացառում եմ, որովհետեւ երբ մարտի 1-ին Քոչարյանը ստորագրեց կրակելու հրամանը, իրականում նա գրեց իր մահախոսականը: Ինքն էլ դա ինձնից լավ է հասկանում, բայց իրեն դնում է չհասկացողի տեղ:
- Այսինքն, «Ա1+»-ը դարձավ Քոչարյանի անձնական թշնամին, եւ հակառակը' Քոչարյանը «Ա1+»-ի թշնամի՞ն:
- Գիտեք, «Ա1+»-ը թշնամի չունի, ունի միայն բարեկամներ. նույն Քոչարյանն էլ «Ա1+»-ի մեծ բարեկամն է: Թող զարմանալի չթվա, որովհետեւ Քոչարյանը բարձրացրեց «Ա1+»-ի հեղինակությունը: Այն տեղական մի հեռուստաընկերություն էր, որն ուներ մեծ պոտենցիալ եւ ազնիվ ձգտումներ: «Ա1+»-ը դժվար տարիներին ճանապարհ էր հարթում երիտասարդ հեռուստաընկերությունների համար' մոռանալով սեփական շահը, ցույց տալով հեռուստաընկերության իրական իմաստը մեր երկրում: Ու այդ մտածողությունը դանդաղեցնում էր ընկերության բարգավաճումը:
Քոչարյանն իրենից անկախ «Ա1+»-ի վարկանիշը բարձրացրեց, ընկերությանը բերեց միջազգային ճանաչում, հետո զղջաց, որ նման բան է արել: Դա էլ էր գալիս նրա անգիտությունից: Կոպիտ, բռի ուժը միշտ չի արդյունավետ գործում:
Այսօր երբ դուրս եմ գալիս փողոց, ինձ թվում է' «Կապիկների մոլորակ» ֆիլմը մեզ մոտ է նկարահանվել: Թվում է' նույն այդ կապիկները, շիմպանզեները, գորիլաները, դեգրադացված մասսան է իշխում, որն իր առաքելությունը տեսնում է ուրիշի ունեցվածքը խլելու, սեփական գրպանը հարստացնելու մեջ. ուրիշ խնդիր կարծես նրանք չունեն: Իսկ Քոչարյանն այլմոլորակային էր այստեղ եւ այդպես էլ մնաց մինչ օրս: Հայաստանը չընդունեց այդ այլմոլորակայինին, որքան էլ նա փորձեց սկաֆանդրը քաշել դեմքին, որ չերեւա' ով է, բայց բոլորն էլ հասկացան, թե ինչ է իրենից ներկայացնում:
- Բայց 10 տարի նա ապրեց Հայաստանում, աշխատեց, ղեկավարեց:
- Ես դա չէի անվանի ապրել. նա 10 տարի պաշտպանվել է: Երբ մարդ 10 տարի անընդհատ պաշտպանվում է, նշանակում է, որ նա այս երկրում տեղ չունի, իսկ ուժով պաշտպանվելը թուլության նշան է:Ես չտեսա մի քայլ, որն արվի ժողովրդի համար: Բոլոր իր քայլերը առաջին օրվանից մինչեւ վերջին օրը' մարտի 1-ը, եղել են ժողովրդի դեմ, եւ այն սպանդը, որ տեսանք, այն ապոգեյն էր, որ հասունացել էր Քոչարյանի մեջ. նա արդեն փրփուրներից էր կախվում:
- Անկախության ձեռքբերումներից մեկը հենց անկախ մամուլն էր. այսօր կարո՞ղ ենք ասել, որ ունենք անկախ մամուլ, անկախ հեռուստատեսություն:
- Մենք չունենք անկախ մամուլ, անկախ հեռուստատեսություն: Չկա նաեւ միտում դեպի ազատ մամուլ, որովհետեւ փող վաստակելու այն վարակը, որ տարածեց Քոչարյանը, մթագնել է բոլորի մտքերը, եւ բոլորը զբաղված են փող աշխատելով: Հեռուստատեսությունն ու մամուլը վերածել են բիզնեսի, ու դրանից բացի այլ բան չեն պատկերացնում: Իսկ ես գտնում եմ, որ այս երկիրը այսպիսի վիճակում է այն պատճառով, որ չունի սեփական գաղափարախոսությունը, ինչը պետք է պաշտպաներ մամուլը եւ հեռուստատեսությունը:
Այն, ինչ անում է այսօր հեռուստատեսությունը, դրա հետեւանքը տեսնելու ենք 10-20 տարի հետո: Այն դեգրադացիան, գավառական մտածելակերպը, որ ներարկում են ու եթե շարունակեն ներարկել հեռուստաընկերությունները, մեզ զրկելու է ղեկավարներ, գիտնականներ, մտավորականներ, արվեստագետներ ունենալուց:
- Խոսքի ազատության ոտնահարումները, լրագրողների, ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ բռնությունները կարելի է ասել, որ սկսվեցին «Ա1+»-ի եթերազրկումից: Կարո՞ղ ենք ասել, որ «Ա1+»-ի վերաբացումով դրանք կվերանան:
- Դժվար է ասել, «Ա1+»-ը իր առջեւ մի խնդիր ունի: Նա պետք է ստանձնի խոսքի ազատության հարցում դրոշակակրի դերը, որովհետեւ պրակտիկան ցույց տվեց, որ մենք հավատարիմ մնացինք մեր սկզբունքներին եւ կշարունակենք այդպես աշխատել: Եթերը մեզ համար ոչ միայն բիզնես է, այլեւ ծառայում է դաստիարակչական նպատակի, հայրենասիրության, եւ ընդհանրապես' պետք է ծառայի ժողովրդին, ոչ թե անձին:
- Քանի որ «Ա1+»-ը դիտվում էր որպես Քոչարյանի թշնամի, բոլորը սպասում էին, որ Սերժ Սարգսյանը իշխանության գալով կբացի «Ա1+»-ը: Բայց արդեն 2 տարի նա իշխանության է, եւ չնայած ԵԽ պահանջներին, ՄԻԵԴ վճռին, չի բացվում հեռուստաընկերությունը: Ինչո՞ւ:
- Ես ենթադրում եմ, որ Սերժ Սարգսյանը դեռ զբաղված է մի խնդրով. մաքրում է Ռոբերտ Քոչարյանի կեղտերն ու հետքերը այս երկրում, ու երեւի դեռ մի քանի տարի էլ դրանք պետք է մաքրել: Չգիտեմ էլ' Սերժ Սարգսյանը կմաքրի, թե այլ մեկը, որ կփոխարինի նրան: Իսկ որ նրան փոխարինելու են,դրանում էլ եմ համոզված, որովհետեւ Սերժ Սարգսյանն էլ կհոգնի այդ կեղտը մաքրելուց:
Ես մտածում եմ, որ Սերժ Սարգսյանը ժամանակ չի ունեցել «Ա1+»-ին անդրադառնալու, հիմա լավ պատրվակ է մտածելու եւ որոշում կայացնելու, չնայած համոզված եմ, ինչ որոշում էլ կայացվի' «Ա1+»-ը միեւնույնն է հաղթելու է: Եթե արտոնագիր էլ չստանա, հաղթելու է, ինչպես միշտ:
- Ի դեպ, այսօր չանդրադարձաք ՀՌԱՀ նախագահ Գրիգոր Ամալյանին, ինչո՞ւ:
- Դե, նա խեղճ ու կրակ, կատարածու զինվորիկ էր Քոչարյանի ձեռքին: Հիմա արդեն ժամանակն է' իրերն իրենց անուններով կոչելու. Ամալյանից ոչինչ կախված չէր: Որոշումը կայացվում էր առաջին դեմքի մակարդակով:

«А1+» одержал победу
8 лет назад, 2 апреля с экранов исчезла телекомпания «А1+». Все эти годы она пыталась снабжать телезрителя потоком информации при помощи других средств: газеты, электронного сайта, блогов, youtub-а, мобильных новостей. Но в чем была причина закрытия телекомпании? Об этом мы беседуем с президентом телекомпании «А1+» Месропом Мовсесяном.
- Господин Мовсесян, как по вашему, почему закрыли «А1+»?
- Закрыли, потому что «мешала» Роберту Кочаряну. Будучи иноплатенянином и видя, что в Армении власть можно захватить и удерживать, только в случае полного подчинения прессы, он руководствовался принципом: «ты работашь с прессой, пресса работает на тебя» и первым «обратился» к проблеме «А1+», которая несла в себе колоссальную опасность для его власти. Именно на примере «А1+» он показал всем, что произойдет с теми людьми, которые не склонятся перед ним, примут независимую позицию и будут препятствоваль легализации захваченной власти.
- То есть, лишение «А1+» эфира положило начало преследованиям в отношении журналистов?
- Не только преследованиям. После лишения «А1+» эфира, более 80 процентов СМИ склонилось перед самопровозглашенным президентом. Кочарян наслаждался своей победой над прессой. Затем начался процесс восхваления и возвеличивания его персоны. Будучи ничем он получил возможность возомнить себя всем и это стало его девизом, который радикально отличался от похожего девиза Октябрьской революции «кто был никем, тот станет всем». Тот девиз породила революция, а здесь он был навязан со стороны одной личности.
- Вы хотите сказать, что, если бы «А1+» оставалась в эфире, Роберт Кочарян не стал бы тем, кем он стал?
- Я убежден, если бы «А1+» оставалась в эфире, его переизбрание в 2003 году, однозначно не состоялось бы, не случились бы события апреля 2004 года. «А1+» добился бы этого не танками, а своей позицией, работой вынудил бы Кочаряна и его команду подчиниться международным и местным законам, постоянно указывая на нарушения закона.
Это, в конце концов отрезвило бы его и заставило отказаться от политики лжи. А поскольку не было препятствий, была грубая сила и большие амбиции, эгоизм, то Кочаряну удалось добиться переизбрания, что в итоге обернулось огромным злом для нашей страны.
Кочарян действительно был злом, он преобразил нашу страну, превратил ее в провинциальную, изолированную от мира и затерянную в горах страну. Он заставил, подчинил при помощи армии и танков ее своему узколобым провинциальным представлениям и законам. И в этих условиях начал процесс личного обогащения. А богатств в нашей стране оказалось немало. Но, как видно, накопленное его не удовлетворяет, и он пытается вернуться.
- Вы считаете его возвращение реальным?
- Нет, я это исключаю, потому что личность Кочаряна сегодня известна всем, и нашему народу и международному сообществу. Если такое и случится, то только при помощи танков, что я также исключаю, потому что отдавая 1 марта приказ стрелять, Кочарян подписал свой некролог. Он это понимает лучше меня, но прикидывается непонимающим.
- То есть, «А1+» стал личным врагом Кочаряна и наоборот, Кочарян стал врагом «А1+»?
- Нет, у «А1+» нет врагов, только друзья, тот же Кочарян - большой друг нашей телекомпании. Пусть не покажется странным, но Кочарян поднял авторитет «А1+». Она была одной из местных телекомпаний, имела честные помыслы и большой потенциал, прокладывала трудный путь для молодых телекомпаний, забывая о собственной выгоде, показывая истинную роль телекомпаний в нашей стране. И это задерживало процветание телекомпании.
Кочарян, сам того не желая, поднял рейтинг «А1+», принес нашей телекомпании международное признание. Потом, правда пожалел об этом. Все это от его невежества, грубая сила не всегда действует эффективно.
Сегодня, выходя на улицу, я думаю, что фильм «Планета обезьян» снимался в Армении, кажется, все эти шимпанзе, гориллы, вся деградировавшая масса властвует над нами и видит свое предназначение в отъеме чужогой собственности, в набивании собственных карманов, другой задачи у них нет. А Кочарян как был тут иноплатенянином, так и остается по сей день. Армения не приняла этого инопланетянина, как он ни пытался натянуть на голову скафандр, чтобы скрыть свое истинное лицо, все распознали его подлинную сущность.
- Но 10 лет он прожил в Армении, работал, правил.
- Я бы не назвал это жизнью, он 10 лет оборонялся. Когда человек 10 лет непрерывно обороняется, это значит, что в стране ему нет места, а защищаться при помощи силы, это признак слабости. Я не видел ни одного шага, сделанного во благо народа. С первого дня и до последнего, 1 марта, все его действия были направлены против народа и та бойня, свидетелем, которой мы стали, явилась апогеем кочаряновского правления.
- Одним из достижений независимости стала свободная пресса, сегодня мы можем сказать, что имеем свободную прессу, свободное телевидение?
- У нас нет свободной прессы и телевидения. Нет даже тенденции к их обретению, потому что зараза жажды наживы, распространенная Кочаряном, помутила сознание людей, все делают деньги. Телевидение и пресса стали бизнесом и иначе как в этой ипостаси их уже не воспринимают. Мне кажется, наша страна в таком состоянии именно потому, что не имеет собственной идеологии, которую должны отстаивать пресса и телевидение.
Результат сегодняшних действий телевидения мы удидим через 10-20 лет. Та деградация, провинционализм, которые сегодня распространяются с телеэкранов, если они продолжалжатся, то лишат нас в будущем всего: руководителей, ученых, искусствоведов, интеллигенции.
- Гонения на свободу слова, преследования в отношении журналистов, деятелей оппозиции можно сказать начались с лишения «А1+» эфира. Можно ли ожидать, что возвращение «А1 в эфир устранит их?
- Трудно сказать. Перед «А1+» стоит одна задача: стать знаменосцем борьбы за свободу слова, потому что практика показала, что мы остались верны своим принципам и продолжим работать в этом направлении. Эфир для нас не только бизнес, он должен служить воспитанию, патриотизму и вообще, служить народу, а не отдельной личности.
- Поскольку «А1+» рассматривается в качестве врага Кочаряна, все ожидали, что с приходом Сержа Саргсяна телекомпанию вернут в эфир, но прошло два года и несмотря на требования ПАСЕ, решения Европейского суда по правам человека этого не произошло. Почему?
- Я думаю, что Серж Саргсян пока вычищает за Кочаряном грязь в этой стране, и это может продлиться еще несколько лет. Не знаю, справится ли он с этой задачей, или его сменит кто-то другой.
Я думаю, у Сержа Саргсяна не было времени заняться нашей проблемой. Сейчас как раз представился удобный повод подумать и принять решение. Но какое бы решение ни было принято, я убежден, что «А1+» все равно победит, даже, если не получит лицензии.
- Кстати, сегодня вы не упомянули имя Григора Амаляна, почему?
- Ну это жалкий и несчастный солдатик в армии Кочаряна. Сейчас уже время назвать вещи своими именами: от Амаляна ничто не зависело, решение принималось на уровне первого лица.