Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Սերժ Սարգսյանի պահվածքը «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանի խղճահարությունն են առաջացնում: Արամ Սարգսյանի եւ «Ա1+»-ի այսօրվա զրույցի հիմնական թեման հայ-թուրքական հարաբերությունն էին եւ հնարավոր զարգացումները:
- Հարյուր տարի փակ սահմաններով ապրելու կողմնակից մենք չենք եղել: Դրա կողմնակիցը եղել է Ռոբերտ Քոչարյանն ու նրա կոալիցիան' Սերժ Սարգսյանով, Գագիկ Ծառուկյանով, Արթուր Բաղդասարյանով, Հրանտ Մարգարյանով ու Վահան Հովհաննիսյանով: Այսօր նրանք իրենց տեսակետները փոխել են, համենայն դեպս նրանցից ոմանք, թող փորձեն: Իհարկե, սխալներ անում են, թող խորհրդակցեն:Ես երբեք կողմնակից չեմ եղել փակ սահմաններով ապրելուն:
- Դուք ասում եք թող փորձեն: Իսկ եթե անդառնալի սխալներ անե՞ն' նույն ԼՂ հիմնախնդրում, Հայոց ցեղասպանության հարցում:
- Այս իշխանությունները անդառնալի սխալների ունակություն էլ չունեն: Ի սկզբանե, այս իշխանությունները փորձեցին ստով սկսել, անընդհատ խաբել բոլորին, ինչն անհնարին է: Հայ-թուրքական սահմանի բացումը, ԼՂ հիմնահարցը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը միմյանց փոխկապակցված են: Ով պնդում է, որ այդ հարցերը միմյանց հետ կապ չունեն, առնվազն ստում է: Ճիշտ կլիներ, որ այդ հարցերի փոխկապակցվածության մասին խոսեին եւ ասեին, որ այն փուլ առ փուլ իրականացվող գործընթաց է, որ հաջորդ գործընթացը' ԼՂ հիմնախնդիրն է, որը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով եւ փոխզիջումներով: Թող ասեն, թե իրենք ինչ փոխզիջումների են պատրաստ, այդ ամենը պետք է ներկայացնեն, սակայն այսօր նրանք այդ ամենը թաքցնում են եւ լռում են:
- Այսօր մեր հասարակությունը ավելի շատ սկսել է խոսել ոչ թե հայ-թուրքական արձանագրությունների, այլեւ դրանք ստորագրելու ընթացքում Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Թուրքիայում ֆուտբոլային խաղի ընթացքում Սերժ Սարգսյանի պահվածքի մասին: Նրանց պահվածք ձեզ վրա էլ է ազդեցություն թողե՞լ:
- Ես Սերժ Սարգսյանին վաղուց եմ ճանաչում եւ գիտեմ, թե նրա ծիծաղը երբ է անկեղծ եւ երբ' ոչ: Սերժ Սարգսյանը անելանելի վիճակում էր, եւ դրա համար էր ծիծաղում: Նա նույնիսկ սկսել է իմ' շարքային քաղաքական գործչիս ընդօրինակել' «Իմ սիրելի թիմը», «Աստված օգնի Հայաստանին» եւ այլն: Ինչ վերաբերում է Նալբանդյանին' նա իմ մոտ միայն խղճահարություն առաջացրեց: Տպավորությունն այնպիսին էր, որ նա կապիտուլյացիայի թուղթ էր ստորագրում, որ նա չէր ցանկանում ստորագրել, սակայն նրան ստիպում էին: Ցավում եմ, բայց այս իշխանություններն իրենք են իրենց նման վիճակի մեջ գցել, կանգնել են փակուղու առաջ: Ամեն ինչ վատ բեմադրված թատրոն է հիշեցնում' սկսած Էրեբունի-Երեւան տոնակատարությունից, Չելենտանոյից, Սերժ Սարգսյանի ծափահարություններից. կեղծ է, կեղծ, իսկ այդ կեղծը ժամանակ եւ վերջ ունի: Այս իշխանության փոփոխության պահը շատ հեռու չէ: Ես վստահեցնում եմ, որ հասարակությունը ոտքի է կանգնելու: Ես Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը պահանջում եմ կեղծված ընտրությունների, հոկտեմբերի 27-ի, երկրի կոռումպացված եւ օլիգարխացված լինելու, այս անօրինական դատավարությունների, լրատվական դաշտի եւ ընդհանարապես երկիրը ապականելու համար: Այսքանը բավարար չէ ՞: Հայ-թուրքական հարաբերությունների մասով, ես նորից եմ ասում' կողմ եմ սահմանի բացմանը:
- Դուք կողմ եք սահմանի բացմանը, սակայն այս տեսքով արձանագրությունները Ձեզ բավարարո ՞ւմ են:
- Ես համոզված եմ, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի դեպքում գործընթացը շատ ավելի հայանպաստ կլիներ: Ես համոզված եմ, որ ցանկացած օրինական ընտրված նախագահի պարագայում ստորագրված արձանագրությունները այլ կլինեին, հայ-թուրքական սահմանը կբացվեր արժանապատիվ: Մարտի 1-ով իշխանության եկածները այդ կարգի փաստաթղթեր էլ պիտի ստորագրեին' դեմքերի այդ արտահայտությամբ:
- Ինչո ՞ւ է Կոնգրեսը լռում:
- Ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ դադար ընդհանարապես չկա: Ուղղակի մեր հասարակությունը ակտիվության մի ձեւ գիտի' հանրահավաքներ, բայց դա այդպես չէ: Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը ակտիվության բազմաթիվ ձեւեր եւ դրանց ոգի ու բովանդակություն տալու հնարավորություն ունի: Ես չէ, որ պետք է ասեմ դրա ժամանակի մասին: Կգա ժամանակը եւ ինքներդ կհամոզվեք:

“Налбандян и Саргсян вызывают жалость”
Основной темой сегодняшней беседы "А1+" с Арамом Саргсяном стали армяно-турецкие отношения и возможное развитие событий.
- Мы не были сторонниками жизни за закрытыми границами. Сторонниками этого были Роберт Кочарян вместе с Сержем Саргсяном, Гагиком Царукяном, Артуром Багдасаряном, Грантом Маркаряном и Вааном Ованнисяном. Сегодня они поменяли свою точку зрения, во всяком случае, некоторые из них.
- А если это приведет к тому, что они совершат необратимые ошибки, например, в вопросах Нагорного Карабаха и Геноцида?
- Эти власти не имеют способностей даже к совершению ошибок. Они начали со лжи, постоянно всем лгали. Открытие армяно-турецкой границы, нагорно-карабахский вопрос, признание Геноцида - все эти вопросы взаимосвязаны. Тот, кто утверждает, что эти вопросы не имеют никакой связи, по крайней мере, лукавят. Было бы правильнее, если бы говорилось, что эти вопросы взаимосвязаны и решаются поэтапно. Следующий этап - нагорно-карабахский конфликт, который должен быть урегулирован мирным путем на основе взаимных уступок. Пусть скажут, на какие уступки они готовы. Однако они все это скрывают и молчат.
-  Сегодня наше общество больше стало говорить не об армяно-турецких Протоколах, а о поведении Эдварда Налбандяна во время их подписания и о поведении Сержа Саргсяна во время футбольного матча в Турции. На Вас их поведение тоже повлияло?
- Я давно знаю Сержа Саргсяна. Мне хорошо известно, когда его смех искренен, а когда нет. Серж Саргсян оказался в безвыходном положении, поэтому и смеялся. Он даже стал подражать мне - рядовому политическому деятелю. Что же касается Налбандяна, то он вызвал у меня только жалость. Было такое впечатление, что он подписывает договор о капитуляции, чего он делать не хочет, а его заставляют. К сожалению, власти сами загнали себя в тупик. Смена нынешней власти не за горами. Я уверяю, что общество встанет на ноги. Я требую отставки Сержа Саргсяна в связи с фальсифицированными выборами, 27-м октября, коррумпированностью страны, в связи с незаконными судебными процессами. Разве этого недостаточно? Что же касается армяно-турецких отношений, то я еще раз заявляю, что являюсь сторонником открытия границы.
- Удовлетворяет ли Вас содержание Протоколов в том виде, в каком оно находится сейчас?
- Я уверен, что в случае Левона Тер-Петросяна процесс был бы более проармянским. Я уверен, что в случае любого законно-избранного президента и Протоколы были бы другими, а армяно-турецкая граница была бы открыта достойно.
- Почему молчит Армянский национальный конгресс?
- Я Вас заверяю, что мы не прекращаем работать. Просто нашему обществу известен один вид активности - митинги, однако это не так. Левон Тер-Петросян имеет возможности для разнообразных форм активности. Придет время, и Вы сами в этом убедитесь.