Հայաստանի Ռամկավար Ազատական կուսակցության ատենապետ Հարություն Առաքելյանը կարծում է, որ Հայաստանը աստիճանաբար զրկվում է կաուչուկ արտադրելու մենաշնորհից:
«Աշխարհում կա 4 գործարան, որոնք արտադրում են կաուչուկ, մեկը «Նաիրիտ»-ն է: Թույլ տնտեսությամբ Հայաստանը ունի նման մենաշնորհ, այսինքն շուկան ահավոր բաց է, եւ ճիշտ գրագետ արտադրելու դեպքում այս գործարանը կծաղկի, անգրագետ ղեկավարման դեպքում` այս գործարանը գնում է դեպի զրո»,- «Ա1+»-ին ասաց Հարություն Առաքելյանը:
Կուսակցության տնտեսական հանձնախումբը հետազոտություններ է կատարել եւ պարզել, որ «Նաիրիտի» 5000 աշխատատակիցներ գործազուրկ դառնալու առջեւ են:
Հարություն Առաքելյանը այս հարցում մեղադրում է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին եւ տնօրեն Վահան Մելքոնյանին: «Նրանք նպատակաուղղված այս հզոր գործարանին դեպի կլինիկական մահ են տանում»,- ասում է Հարություն Առաքելյանը:
Նրա խոսքերով` կան միջազգային կառույցներ, որոնք ցանկանում են ֆինանսավորել գործարանը, սակայն չեն ուզում գործ ունենալ ՀՀ ներկայիս կառավարության, գործարանի տնօրինության հետ:
Ի դեպ, «Նաիրիտ» գործարանը արդեն 6 ամիս է արտադրանք չի տալիս: Իսկ «Նաիրիտ» գործարանում հրաժարվեցին մեկնաբանել Հարություն Առաքելյանի ներկայացված մեղադրանքները` դա համարելով արժանապատվությունից ցածր:

Председатель партии Рамкавар-Азатакан Арутюн Аракелян считает, что Армения постепенно лишается монополии на производство каучука.
«В мире есть 4 завода для производства каучука, в том числе «Наирит». При слабой экономике, у Армении есть монополия, при грамотном подходе завод расцветет, мы же видим его угасание»,- сказал в беседе с «А1+» председатель партии Рамкавар-Азатакан (ПРА) Арутюн Аракелян.
Экономическая комиссия партии выяснила, что 5000 сотрудников завода стоят на грани безработицы.
В этом Арутюн Аракелян обвиняет премьера Тиграна Саргсяна и директора завода Ваана Мелконяна: «Они целенаправленно ведут завод к клинической смерти».
По его словам, есть международные организации, которые готовы финансировать завод, но не желают иметь дело с нынешним руководством страны и завода.
Завод уже 6 месяцев не дает продукции.
На заводе «Наирит» отказались комментировать предъявленные обвинения, считая это ниже своего достоинства.