Սուքիասյանների ընտանիքի փաստաբաններն այսօր հանդես են եկել հայտարարությամբ: 17 կետանոց ներկայացնում են առանց կրճատման.
1. Ռոբերտ Հարությունյանը և Գոռ Դավթյանը հանդիսացել են «Բյուրեղ հանքային ջրերի գործարան» ՓԲ ընկերության (այսուհետ` Ընկերություն) 32.467 հատ (85,6%) բաժնետոմսերի սեփականատերերը:
2. Ընկերությանն էր պատկանում Բջնի գյուղում մի փոքր տարածք:
3. Կանխատեսելով, որ «Բջնի հանքային ջրերի գործարան» ՓԲ ընկերության գույքը կխլեն 02.10.2008թ. Ռոբերտ Հարությունյանից և Գոռ Դավթյանից առուվաճառքի պայմանագրով գնվել է նշված բաժնետոմսերը` Սարիբեկ Սուքիասյանի կնոջ` Ասպրամ Տոնոյանի անունով: Նշված պայմանագրի 9-րդ կետով Ռոբերտը և Գոռը հավաստել են, որ Ընկերության այլ բաժնետերերի, ինչպես նաև Ընկերության նկատմամբ պահպանվել է նախապատվության կիրառման օրենքով սահմանված բոլոր գործառույթները:
4. Բաժնետոմսերը ձեռք բերելուց հետո այդ Ընկերությունում 9 տոկոս բաժնետոմսեր ունեցող ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարությունը հայց է ներկայացրել Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան` բաժնետոմսերի առուվաճառքի գործարքն անվավեր ճանաչելու մասին, այն պատճառաբանությամբ, որ խախտվել է իր նախապատվության իրավունքը (այսինքն նախքան վաճառքը բաժնետոմսերը իրեն չեն առաջարկել):
5. Դատական գործընթացի ժամանակ Ասպրամ Տոնոյանը առաջարկել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը` նույն պայմաններով ձեռք բերել բաժնետոմսերը` իր կողմից վճարած գումարը վերադարձնելով, ինչը գյուղ. նախարարության կողմից մերժվել է: Դրանով իսկ նախարարությունը հաստատել է իր հայցի ձևական և այլ նպատակներով ներկայացված լինելը:
6. 15.05.2009թ. ՀՀ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը վճիռ է կայացրել բաժնետոմսերի առուվաճառքի գործարքն անվավեր ճանաչելու մասին: Վճռի հետագա բողոքարկումները որևէ արդյունք չեն տվել:
7. Սակայն Գոռը և Ռոբերտը պարտավորվել են բաժնետոմսերը կրկին վաճառել` այս անգամ խոստանալով պահպանել օրենքի պահանջները: Այդ կապակցությամբ 22.05.2009թ. բաժնետոմսերի առուվաճառքի նախնական պայմանագիր է կնքվել Ռոբերտ Արևշատի Հարությունյանի, Գոռ Համլետի Դավթյանի և Ասպրամ Խաչիկի Տոնոյանի միջև (նոտարական կարգով):
8. 10.01.2010թ. Գոռ Համլետի Դավթյանը և Ռոբերտ Հարությունյանը գրավոր առաջարկներ են ուղարկել Ընկերության բաժնետերերին` որպեսզի սպառեն նախապատվության իրավունքի հետ կապված միջոցները:
9. Փոքր բաժնետերերից մեկը, ով հանդիսացել է Գոռ Դավթյանի և Ռոբերտ Հարությունյանի նախկին աշխատակիցը (հաշվապահը), գրավոր ցանկություն է հայտնել գնել առաջարկվող բաժնետոմսերը:
10. Դրանից հետո, այդ նույն փոքր բաժնետերն իր բաժնետոմսերը նվիրել է Ռուբեն Հայրապետյանին, ով հանդես գալով որպես նրա իրավահաջորդ 11.02.2010թ. Գոռին և Ռոբերտին թղթեր է ստորագրել տվել, որ ցանկանում է գնել այդ բաժնետոմսերը:
11. 12.02.2010թ. Գոռ Դավթյանը փաստաբան Արա Զոհրաբյանից խնդրել է հանդիպում կազմակերպել Ս.Սուքիասյանի հետ, պատճառաբանելով, որ իր նկատմամբ Ռ.Հայրապետյանը և նրա մարդիկ ճնշումներ են գործադրում, ընդհուպ արգելանքներ են դրել կազմակերպությունների դրամական միջոցների վրա:
12. Հանդիպման ժամանակ որոշվել է նամակ գրել Ռուբեն Հայրապետյանին` հաղորդելով, որ բաժնետոմսերի վաճառքի առաջարկը չի ուղղվել Ռ.Հայրապետյանին, հետևաբար նա իրավասու չէ այդ գործարքը կատարել:
13. Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը` Գոռ Դավթյանի խնդրանքով, կազմել է այդ նամակները, որը վերջինս ստորագրել է:
14. Գործնական հանդիպման ավարտից հետո Գոռ Դավթյանը դուրս է եկել Ս.Սուքիասյանի գրասենյակի շենքից, որի բակից ոստիկանության աշխատակիցները նրան բերման են ենթարկել:
15. ՀՀ ոստիկանության այլ բազմաթիվ աշխատակիցներ ներխուժել են Սուքիասյանի գրասենյակը և ավերածություններ անելով, բերման ենթարկել Ս.Սուքիասյանին, իսկ հարակից շենքից նաև Ա.Ստեփանյանին:
16. Սարիբեկ Սուքիասյանը և Արտաշես Ստեփանյանը ձերբակալել են, իսկ այնուհետև նրանց նույնիսկ մեղադրանք է առաջադրվել:
17. Այս բոլոր գործողությունների արդյունքում, 22.02.2010թ., այսինքն Ս.Սուքիասյանի և Ա.Ստեփանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուց ընդամենը 10 օր անց, Ռուբեն Հայրապետյանը Գոռ Դավթյանից և Ռոբերտ Հարությունյանից գնել է /համենայնդեպս նրանց հետ կնքել է պայմանագիր/ այդ պահին նրանց պատկանող բաժնետոմսերը, դառնալով Ընկերության բաժնետոմսերի շուրջ 90%-ի սեփականատեր:

Адвокаты семьи Сукиасянов выступили с заявлением. Представляем его без сокращений.
минеральных вод "Бжни"" будет отобрано, 02.10.2008 года у Арутюняна и Давтяна по договору о купле-продаже вышеназванные акции были выкуплены на имя жены Сарибека Сукиасяна Аспрам Тоноян. В 9-м пункте указанного договора Роберт и Гор засвидетельствовали, что в отношении остальных пайщиков, а также в отношении Компании сохранены все, определенные законом приоритеты.
4. После приобретения акций, Министерство сельского хозяйства, которому принадлежали 9% акций, обратилось в суд с иском аннулировать сделку по продаже акций, мотивируя это нарушением своего права на приоритет (т.е., до продажи акции не были предложены Министерству).
5. Во время судебного процесса Аспрам Тоноян предложила Министерству выкупить акции по той же цене, вернув ей выплаченную сумму, однако Минисетерство сельского хозяйства отказалось от предложения, доказав тем самым, что иск был представлен для проформы и преследовал иные цели.
6. 15.05. 2009 года суд общей юрисдикции Котайкского марза вынес решение аннулировать сделку купли-продажи акций. Дальнейшее опротестовывание решения оказалось бесплодным.
7. Однако Гор и Роберт обязались вновь продать акции, пообещав на этот раз выполнить требования закона. В связи с этим, 22.05.2009 года между Гором Гамлетовичем Давтяном, Робертом Аревшатовичем Арутюняном и Аспрам Хачиковной Тоноян был подписан заверенный нотариусом предварительный договор о купле-продаже акций.
8. 10.01.2010 года Гор Давтян и Роберт Арутюнян направили пайщикам Компании письменные предложения, чтобы исчерпать вопрос права на приоритет.
9. Один из владельцев незначительной части акций, бывший сотрудник (бухгалтер) Гора Давтяна и Роберта Арутюняна письменно выразил желание купить предлагаемые акции.
10. После этого, тот же акционер подарил свои акции Рубену Айрапетяну. Последний, выступая в качестве правопреемника этого акционера, 11.02.2010 года дал Гору и Роберту на подпись бумаги о том, что желает эти акции купить.
11. 12.02.2010 Гор давтян попросил адвоката Ара Зограбяна организовать ему встречу с С. Сукиасяном, мотивируя это тем, что Рубен Айрапетян и его люди оказывают на него давление, вплоть до наложения ареста на финансовые средства организации.
12. Во время встречи было принято решение написать Рубену Айрапетяну письмо, в котором указано, что он не является адресатом предложения о продаже акций, следовательно не правомочен осуществлять эту сделку.
13. Адвокат Ара Зограбян составил по просьбе Гора Давтяна письма, которые последний и подписал.
14. После завершения деловой встречи Гор Давтян вышел из офиса С. Сукиасяна, и уже во дворе офиса был задержан сотрудниками полиции.
15. Группа сотрудников полиции ворвалась в офис С. Сукиасяна и, громя офис, задержала С. Сукиасяна, а в соседнем доме также А. Степаняна.
16. Сарибек Сукиасян и Арташес Степанян были арестованы, а затем им было еще и предъявлено обвинение.
17. В результате всех этих действий, 22.02.2010 года, то есть, всего через 10 дней после возбуждения уголовного преследования против Сукиасяна и Степаняна, Рубен Айрапетян купил у Гора Давтяна и Роберта Арутюняна (во всяком случае, подписал с ними договор) принадлежащие им на этот момент акции, став владельцем около 90% акций Компании.