Վերջին օրերին դրամը ինտենսիվորեն արժեզրկվում է: Դոլարն այսօր արդեն գնվում- վաճառվում է 402-407 դրամով:
«Նախկինում ԿԲ-ը հաճախ դիմում էր ոչ շուկայական մեթոդների` փոխանակման կետերի վրա ճնշում, պատժիչ միջոցառումների կիրառում եւ այլն: Այսօր պրեսինգ տեղի չի ունենում, եւ արժեզրկումը կլինի աստիճանաբար»,- ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արա Նռանյանն ու հավելեց. «Կառավարությունը ոչինչ չարեց քաղաքացիների` ճգնաժամի հասցրած վնասները հատուցելու համար»:
Տարադրամի փոխանակման մի քանի կետեր մեր այցելություններից պարզվեց, որ վերջին օրերին մարդիկ ավելի շատ արտարժույթ են վաճառում, քան գնում: Ըստ փոխանակմամբ զբաղվողների` 2009-ի մարտի 3-ը կարող է կրկնվել:
Ըստ ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանի` դրամը ժամանակին արհեստականորեն արժեւորվել է ԿԲ կողմից: Այսօր ունենք նաեւ վճարման հաշվեկշռի բացասական մնացորդ. «Ոչինչ չենք արտահանում, դոլար չենք աշխատում, միայն դրսից ուղարկած փողերն են,իսկ ինչ գնում ենք` դոլարով է, հայրենական արտադրությունն էլ սպանվել է: Մյուս կողմից` ներմուծողների երկիր ենք, ներմուծումների մենաշնորհներ ունենք, այստեղ խառնվում է նաեւ նախագահը` իր մենաշնորհներով, նրանց ձեռնտու է էժան դոլարը»:
Իսկ գուցե կառավարությունը դեռ որոշ քայլեր կձեռնարկի՞:
«Չեն կարողանում դոլարը էժանացնել: Փող չունեն: Իսկ ԿԲ պահուստները ԱՄՀ-ը վերահսկում է»,-ընդգծեց նախկին վարչապետը եւ ասաց. «Առաջիկա վեց ամիսների ընթացքում դրամը կշարունակի արժեզրկվել. «Կարող են մեծ վարկ վերցնել եւ փորձել այս միտումը կանգնեցնել: Եթե սա բացառենք, դոլարը կբարձրանա մինչեւ 420-450»:
Այսօրվա դրությամբ արդեն իսկ մի շարք ապրանքներ թանկացել են:
«Միայն գազի սակագնի բարձրացումը յուրաքանչյուր ընտանիքի համար լրացուցիչ ծախս կբերի, միջինը` 7000 դրամ: Ջուրը նույնպես թանկացել է, բենզինն էլ` 7 տոկոսով: Կթանկանա քաղաքային տրանսպորտը, էլեկտրաէներգիան, ամեն ինչ»,-ասաց Բագրատյանը:

В последние дни армянский драм интенсивно девальвируется. Сегодня доллар продается и покупается уже за 402-407 драмов.
"Прежде ЦБ нередко прибегал к нерыночным методам - давление на обменные пункты, применение штрафных санкций, и т.д. Сегодня прессинга не происходит, и инфляция будет происходить постепенно",- сказал член фракции АРФД в НС Ара Нранян и добавил: "Правительство ничего не сделало для возмещения ущерба, нанесенного гражданам кризисом".
В ходе нашего посещения нескольких обменных пунктов выяснилось, что в последние дни люди больше продают инвалюту, чем приобретают. По словам тех, кто занимается валютным обменом, может повториться 3 марта 2009 года.
По мнению бывшего премьер-министра РА Гранта Багратяна, в свое время ЦБ искусственно девальвировал драм. Сегодня также имеем отрицательный остаток платежного баланса: "Мы ничего не экспортируем, доллары не зарабатываем, здесь только присылаемые из-за рубежа деньги, а что ни покупаем - всё за доллары, и отечественное производство убито. С другой стороны, мы - страна импортеров, у нас есть монополии импортеров, со своими монополиями вмешивается и президент, и им выгоден дешевый доллар".
А, быть может, правительство еще предпримет определенные шаги?
"Они не могут удешевить доллар. Нет у них денег. А запасы Центробанка контролирует МВФ,- подчеркнул экс-премьер и сказал:- В течение ближайших шести месяцев девальвация драма продолжится. Могут взять большой кредит и попытаться остановить эту тенденцию. Если это исключим, то курс доллара возрастет до 420-450 драмов".
По состоянию на сегодня, на ряд товаров цены уже повысились.
"Одно только повышение газового тарифа добавит дополнительных расходов для каждой семьи - в среднем на 7000 драмов. Вода также подорожала, и бензин - на 7 процентов. Подорожает городской транспорт, электроэнергия - всё подорожает",- сказал Багратян.