«Թելադրողը տնտեսական շահն է»
Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը ողջունում է հայ-թուրքական սահմանը բացելու վերաբերյալ էրզրումցի գործարարների հայտարարությունը:
«Արևելյան Անատոլիայի արտահանողների միության» նախագահ Ջեմալ Շենգելը այսօր հայտարարել է, որ պետք է անցյալում թողնել հայերի և թուրքերի միջև կատարվածը ու շարժվել առաջ։ «Ես հասկանում եմ Արեւելյան Անատոլիայի գործարարներին: Նրանք հեռացված են Թուրքիայի կենտրոնից, իսկ Թուրքիայի տնտեսությունը հիմնականում կենտրոնացված է Անկարայում, Ստամբուլում եւ հարակից քաղաքներում: Այսօր Թուրքիան լուրջ տնտեսական խնդիրներ ունի իր կենտրոնից 700-800 կմ հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում: Չնայած Թուրքիան 30 միլիոն դոլարի ծրագիր է ընդունել այդ տարածքները զարգացնելու համար, սակայն բիզնեսը ոչ թե մեխանիկորեն է զարգանում, այլ դրա համար մշակույթ է պետք»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Գագիկ Մակարյանը:
Արեւելյան Անատոլին Թուրքիայի կենտրոնից հեռու է մոտ 1000 կմ, իսկ Հայաստանից` 300կմ: «Այսինքն, սահմանի բացման դեպքում` ավելի հեշտ է հաղթահարել 300 կմ, քան 1000 կմ: Թուրքիան հետաքրքրված չէ այդ տարածաշրջանի զարգացմամբ, քանի որ այդտեղ բնակեցված են քրդերով, սակայն ԵՄ-ի առաջ պարտավորություն է ստանձնել` համաչափ զարգացնել իր տնտեսությունը»,- նշեց պարոն Մակարյանը:
Շարունակելով թվարկել հայ-թուրքական սահմանը բացվելու դեպքում հայկական կողմի ակնկալիքները` Գագիկ Մակարյանը նաեւ նշեց, որ Հայաստանից Եվրոպա ապրանք արտահանելու համար ճանապարհը Թուրքիայով շատ ավելի ձեռնտու է, քան Փոթիի նավահանգստով. «Այսօրվա ճանապարհը` Փոթիից նավով Ստամբուլ, հետո Եվրոպա, տեւում է 40-45 օր, եւ դա Հայաստանին ժամանակի առումով դարձնում է ոչ մրցունակ, իսկ Թուրքիայով մեր ապրանքը Եվրոպա հնարավոր է հասցնել 3-4 օրում: Բացի ժամանակից կա նաեւ գնային հաշվարկ Թուրքիայով հայկական ապրանքը Եվրոպա հնարավոր է հասցնել 10-14 տոկոս ավելի էժան, քան Փոթիով»:
Որպես դրական հանգամանք պարոն Մակարյանը համարում է այն փաստը, որ այսօր որոշ հայկական ապրանքներ մրցունակ են թուրքական շուկայում, հատկապես գյուղատնտեսական մթերքներ. «Թուրքիայի տնտեսությունը գերզարգացած չէ եւ պետք է չէ վախենալ սահմանի բացումից: Թուրքիան հիմնականում միջին մակարդակի արտադրանք է տալիս, բացի տասնյակ ֆիրմաններից, որոնք ներդրումների արդյունք են: Այսօրվա Թուրքիայի օրենսդրությունը այնքան էլ չի նպաստում բիզնեսի զարգացմանը, եւ կան թուրք գործարարներ, որոնք կնախընտրեն համատեղ բիզնեսով զբաղվել ՀՀ-ում»:
Սահմանի բացման դեպքում գործարարը վտանգ է տեսնում մեր փոքր եւ միջին բիզնեսի համար. «Այո, մենք ունենք 123 հազար փոքր եւ միջին ընկերություններ, որոնք դժվար են գոյատեւում եւ սահմանի բացման դեպքում, նրանց զգալի մասը կարող են չդիմանալ»:
Պարոն Մակարյանը գտնում է, որ եւ ՀՀ-ում, եւ Թուրքիայում, ի տարբերություն որոշ քաղաքական ուժերի գործարարները կողմ են սահմանի բացմանը եւ կարող են իրենց դրական ներդրումն ունենալ հարաբերությունների բարելավման գործընթացում. «Վերջին հաշվով, քաղաքականությունը, դիվանագիտությունը կառուցված է տնտեսական շահով, այդ հարաբերություններում թելադրողը երկրների տնտեսական շահն է: Թուրքիայի դիվանագիտությունն այն է, որ արձանագրությունների վավերացումը ձգձգելով` փորձել որքան հնարավոր շատ օգուտներ քաղել»:

"Диктует экономическая выгода"
Председатель Союза предпринимателей и промышленников (работодателей) Армении Гагик Макарян приветствует заявление эрзрумских предпринимателей относительно открытия армяно-турецкой границы.
Отметим, что председатель Союза "Экспортеров Восточной Анатолии " Джемал Шенгел заявил сегодня, что надо оставить произошедшее между армянами и турками в прошлом и двигаться вперед.
"Я понимаю предпринимателей Восточной Анатолии. Они отдалены от центра Турции, а экономика Турции в основном сосредоточена в Анкаре, Стамбуле и смежных городах. Сегодня у Турции есть серьезные экономические проблемы в местностях, находящихся в 700-800 км от ее центра. Несмотря на то, что Турция приняла проект на 30 млн. американских долларов в целях развития этих территорий, однако, бизнес развивается не механически, для этого необходима культура",- в беседе с корреспондентом "А1+" сказал Г. Макарян.
Заметим, что Восточная Анатолия находится в 1000 км от центра Турции, а от Армении - в 300 км. "То есть, в случае открытия границы, легче преодолеть 300 км, чем 1000. Турция не заинтересована в развитии этой местности, поскольку она заселена курдами, однако она обязалась перед ЕС развивать свою экономику равномерно",- отметил он.
Продолжая перечислять ожидания армянской стороны в случае открытия армяно-турецкой границы, Г. Макарян также заметил, что экспорт из Армении в Европу через Турцию намного выгоднее, чем через порт Поти: "Сегодняшний путь из Поти по морю в Стамбул, а потом в Европу, длится 40-45 дней, и это, в плане времени, Армению делает неконкурентоспособной. Через Турцию же наш товар можно доставить в Европу за 3-4 дня. Кроме того, так нашу продукцию можно доставить в Европу на 10-14% дешевле, чем через Поти".
В качестве положительного обстоятельства Г. Макарян считает и тот факт, что сегодня некоторые армянские товары конкурентоспособны на турецком рынке, в особенности сельскохозяйственная продукция: "Экономика Турции не сверхразвита и не стоит бояться открытия границы. Турция, в основном, поставляет продукцию среднего качества, кроме десятков фирм, которые являются результатом инвестиций. Законодательство нынешней Турции не настолько способствует развитию бизнеса, и есть турецкие предприниматели, которые предпочли бы заниматься совместным бизнесом в РА".
Заметим, что в случае открытия границы он видит некоторую угрозу для нашего малого и среднего бизнеса: "Да, у нас есть 123 000 малых и средних компаний, которые с трудом существуют и в случае открытия границы их весомая часть не сможет удержаться на плаву".
Г. Макарян считает, что как в РА, так и в Турции, в отличие от некоторых политических сил, предприниматели - "за" открытие границы и могут внести свой положительный вклад в процесс по улучшению отношений.
"В конечном счете, политика, дипломатия построена на экономической выгоде. В этих отношениях диктует экономическая выгода страны. Дипломатия Турции заключается в том, чтобы, затягивая процесс ратификации протоколов, попытаться выгадать по возможности больше пользы".