13:56 | Դեկտեմբեր 26, 2009 | ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ
2009 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 603.9 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը՝ 718.8 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 67.3%-ով և 80.2%-ով ապահովել են տարեկան ծրագրային ցուցանիշների կատարումը:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտները նվազել են 13.1%-ով կամ 91.4 մլրդ դրամով: Մասնավորապես` 17.7% ով (101.6 մլրդ դրամով) նվազել են հարկերն ու տուրքերը, 10.3%-ով (367.8 մլն դրամով)՝ պաշտոնական դրամաշնորհները և 0.3%-ով (296 մլն դրամով)՝ պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները: Նույն ժամանակահատվածում այլ եկամուտներն աճել են 42.7%-ով (10.9 մլրդ դրամով):
2009 թվականի հունվար-նոյեմբեր ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է շուրջ 114.9 մլրդ դրամ պակասուրդով՝ նախատեսված 1.4 մլրդ դրամ հավելուրդի փոխարեն: Նշենք, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում պետական բյուջեն կատարվել էր 22.7 մլրդ դրամ հավելուրդով:
Անցած ժամանակահատվածում արտաքին դոնորների կողմից տրամադրվել են շուրջ 298.7 մլրդ դրամի վարկային միջոցներ, որից 185.1 մլրդ դրամը` ՌԴ կառավարության, 57.4 մլրդ դրամը` Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, 24.8 մլրդ դրամը` Զարգացման միջազգային ընկերակցության և 31.4 մլրդ դրամը` Ասիական զարգացման բանկի կողմից:
Արտաքին պարտավորությունների մարմանն ուղղվել է 5.6 մլրդ դրամ, որից 4 մլրդ դրամը հատկացվել է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի գծով պարտքի մարմանը: 839.4 մլն դրամ է տրամադրվել Էլեկտրաէներգիայի հաղորդման և բաշխման համակարգի ծրագրի գծով Ճապոնիայի նկատմամբ պարտքի մարմանը, 524.7 մլն դրամ` ԱՄՆ ապրանքային վարկերի մարմանը, 110.6 մլն դրամ` Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի գծով պարտքի մարմանը, 30.1 մլն դրամ` ԱԷԿ-ի վառելիքի չոր պահպանման համակարգի ծրագրի գծով Ֆրանսիայի նկատմամբ պարտքի մարմանը և շուրջ 91.3 մլն դրամ` Բարձր լարման ցանցերի համակարգերի վերանորոգման ծրագրի գծով Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նկատմամբ պարտավորությունների մարմանը:

Доходы государственного бюджета Республики Армения за январь-февраль 2009 года составили 603.9 млрд. драмов, а расходы - 718.8 млрд. др., которые на 67.3% и 80.2% соответственно обеспечили выполнение годовых плановых показателей.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года доходы государственного бюджета РА сократились на 13.1%, что в драмах составляет 91.4 млрд. В частности, налоги и пошлины снизились на 17.7% (101.6 млрд. др.), официальные премии - на 10.3% (367.8 млн. др.) и на 0.3% (296 млн. др.) - выплаты обязательного социального страхования. В течение того же периода другие доходы возросли на 42.7% (10.9 млрд. др.).
За январь-ноябрь 2009 года государственный бюджет РА был выполнен с дефицитом в 114.9 млрд. др, предусмотренным вместо профицита в размере 1.4 млрд. драмов. Отметим, что в течение аналогичного периода прошлого года государственный бюджет был выполнен с профицитом в 22.7 млрд. драмов.
За прошедший период внешними донорами были выделены кредитные средства на сумму порядка 298.7 млрд. др., 185.1 млрд. др. из которых были выделены со стороны правительства Российской Федерации, 57.4 млрд. др. - Международного валютного фонда, 24.8 млрд. др. - Международного партнерства развития и 31.4 млрд. др. - Азиатского банка развития.
На погашение внешних обязательств направлено 5.6 млрд. др., 4 млрд. из которых выделено на погашение долга по линии программ, осуществляемых при содействии Всемирного банка; 839.4 млн. др. выделено на погашение долга в отношении Японии по линии программы системы распределения электроэнергии; 524.7 млн др. - на погашение товарных кредитов США, 110.6 млн. др. - на погашение догла по линии программ, проводимых при содействии Международного фонда развития сельского хозяйства; 30.1 млн. др. - на погашение долга к Франции по линии программы системы сухого хранения топлива АЭС и порядка 91.3 млн. др. - на погашение обязательств в отношении Германии по линии программы по ремонту систем сетей высокого напряжения.