12:06 | Դեկտեմբեր 24, 2009 | ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ
«Գաֆեսճյան թանգարան-հիմնադրամ»-ի շահերը ներկայացնող փաստաբան Արա Զոհրաբյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում վստահեցրեց, որ աշխատավարձ չստացած այն աշխատակիցները, որոնք օրերս բողոքի ակցիա էին կազմակերպել, իրենց հետ կապ չունեն. «Կոռեկտ չէ, երբ բողոքի թիրախ են ընտրում «Գաֆեսճյան թանգարան-հիմնադրամ»-ին. այն պետք է ուղղվեր DHAA ընկերությանը»:
Բողոքի ակցիայի մասնակից աշխատակիցների վստահեցմամբ` իրենք «Գաֆեսճյան թանգարան-հիմնադրամ»-ի աշխատակիցներն են եւ իրենց ջանքերի շնորհիվ են ամբողջական տեսքի հասցվել Կասկադ համալիրն ու Թամանյան պուրակը, իսկ «Գաֆեսճյան թանգարան»-ի շինարարական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Նշենք, որ ըստ ակցիայի մասնակիցների` հիմնադրամը մեկ տարուց ավելի է` 34 աշխատակցի պարտք է 120-140 հազար ԱՄՆ դոլար: Այդ գումարը նրանք պահանջում են «Գաֆեսճյան թանգարան»-ի գործադիր տնօրեն Մայքլ Դե Մարշեից:
Մինչդեռ, ըստ Արա Զոհրաբյանի` «Գաֆեսճյան հիմնադրամը» աշխատանքային որեւիցե հարաբերության մեջ չի գտնվում այս աշխատակիցների հետ, քանի որ նրանք DHAA ՓԲԸ-ի աշխատակիցներն են:
Արա Զոհրաբյանը չժխտեց, որ պարոն Դե Մարշեն իսկապես նշանակվել է այդ ընկերության տնօրեն: «Բայց դա դեռեւս չի նշանակում, որ DHAA-ի աշխատակիցները մեխանիկորեն դառնում են հիմնադրամի աշխատակիցները: Դա ոչ միայն իրավաբանորեն, այլեւ փաստացի այդպես չէ. հիմնադրամն ու DHAA-ն կատեգորիկ կերպով միմյանց հետ կապ չունեն»,- հայտարարեց նա` ընդգծելով, որ հիմնադրամն ընդամենը եղել է պատվիրատու, որը պատշաճորեն DHAA-ին է փոխանցել աշխատանքների կատարման համար նախատեսված գումարը:
Նրա վստահեցմամբ` պարոն Դե Մարշը փորձել է աշխատավարձերի այդ հարցը կարգավորել` ցանկանալով հասկանալ, թե DHAA-ն ինչ պարտքեր ունի: «Դե Մարշեն այն մարդն է, որ ցանկանում է այս հարցը խաղաղ լուծել, ընդ որում` հօգուտ աշխատակիցների, այսինքն` հասկանալ, թե յուրաքանչյուր աշխատակից ինչ չափի պարտավորություն ունի DHAA-ում»,- հավաստիացրեց փաստաբանը` ավելացնելով, որ DHAA-ն ունեցել է ավելի շատ պարտավորություններ, քան իր ակտիվներն են: Այսինքն` DHAA-ն իր ունեցած գույքով, եթե սնանկ ճանաչվի ու դրվի աճուրդի, չի կարող վճարել այդ աշխատավարձի նույնիսկ 20 տոկոսը:
«Եթե այդ աշխատակիցներն իրենց գումարները պահանջեն DHAA-ից, ապա այն ուղղակի կսանկանա ու ամբողջ գումարը չի կարողանա տալ, եւ բաժնետերերից որեւիցե մեկը դրա համար պատասխանատվություն չի կրի»,- նկատեց Արա Զոհրաբյանը:
Ըստ նրա` երբ պարոն Դե Մարշեն սկսել է ուսումնասիրություններ կատարել, պարզվել է, որ աշխատանքային ձեւակերպումները պատշաճ կատարված չեն, չկան աշխատանքային գրքույկներ: Այժմ բոլոր այդ հարցերը պարզաբանման փուլում են: Արա Զոհրաբյանի ասելով` DHAA-ն ունի 2 բաժնետեր, որոնցից մեկը պարտավորվել է իր` 50 տոկոսի մասով վճարել այդ աշխատակիցներին: Սակայն մի պայմանով, որ իրեն ռեալ թվեր ներկայացնեն, թե աշխատակիցներին DHAA-ն որքան է պարտք:
«Իբրեւ իրավաբանի` իմ խորհուրդն է այդ աշխատակիցներին, որ բարիդրացիական հարաբերություններով նրանք ավելի շատ կկարողանան ստանալ DHAA-ից, քան եթե գնան դատարան եւ փորձեն այդպես իրենց հարցը լուծել: Այսինքն` իրենց գործողությունների մեջ պահպանեն կոռեկտությունը, թեեւ իրենց սահմանադրական իրավունքն է բողոքի ակցիաներ անցկացնել, դատարան դիմել: Սակայն եթե դրանց արդյունքում տվյալ բաժնետիրոջ բարի կամքը բացակայի, ապա կգնանք չոր իրավաբանական դաշտ»,- նկատեց փաստաբան Արա Զոհրաբյանը:

"Некорректно, когда в качестве мишени для протеста выбирают "Фонд-Музей Гафесчян". Протест должен был быть направлен компании DHAA",- такое мнение в беседе с корреспондентом "А1+" выразил адвокат Ара Зограбян, говоря о недавно организованной акции протеста проектной группы работников у Каскада.
По утверждению этих людей, они являются сотрудниками Фонда и благодаря их стараниям комплекс Каскада и Таманянский сквер приобрели целостный вид, а строительные работы "Музея-Гафесчян" находятся в процессе. Отметим, что, по словам участников акции, Фонд задолжал 34 работникам $120-140 тысяч США, и они требуют эту сумму от исполнительного директора "Музея-Гафесчян" Майкла де Марше. Тогда как, по словам А. Зограбяна, Фонд никакого трудового отношения к этим людям не имеет, поскольку они являются сотрудниками ЗАО DHAA.
Однако А. Зограбян не отрицает, что М. де Марше действительно назначен директором данной компании: "Но это еще не значит, что сотрудники DHAA механически становятся сотрудниками Фонда. Это не только юридически, но и фактически не так. Фонд и DHAA категорически никак не связаны друг с другом",- заявил он, подчеркнув, что Фонд всего лишь был заказчиком, который должным образом передал DHAA сумму, предусмотренную для проведения работ.
Согласно его утверждению, М. де Марше пытался урегулировать вопрос с зарплатами, желая понять, какие долги есть у DHAA. "Де Марше - это тот человек, который хочет мирно решить этот вопрос, причем в пользу работников. То есть, он хочет понять, какие обязательства носит каждый из работников перед DHAA". Он также добавил, что у DHAA было больше обязательств, чем его активы. То есть, DHAA вместе со своим имуществом, если признается банкротом и будет поставлен на аукцион, не сможет выплатить даже 20% этих заработных плат.
"Если эти работники будут требовать свои зарплаты от DHAA, то компания просто обанкротится и не сможет выплатить всю сумму, и никто из акционеров не понесет за это ответственность",- заметил А. Зограбян.
Он рассказал, что когда М. де Марше начал проводить исследования, то выяснилось, что трудовые оформления не были сделаны надлежащим образом: нет трудовых книжек. Сейчас все эти вопросы выясняются. У DHAA, как отметил юрист, есть два акционера, один из которых обязался выплатить деньги этим работникам из своих 50%, но при условии, что ему представят реальные цифры относительно того, сколько DHAA задолжала работникам.
"Мой совет этим работникам, как адвоката, что, сохраняя нормальные отношения, они смогут получить от DHAA больше, чем попытаются решить вопрос через суд. То есть, лучше сохранить корректность в своих действиях, хотя это их конституционное право проводить акции протеста, обращаться в суд. Однако, если же добрая воля данного акционера будет отсутствовать, то выйдем на правовое поле",- добавил А. Зограбян.