Համերգ՝ Ռուբցովի ղեկավարությամբ
Ռուսաստանից հատուկ հրավիրված դիրիժոր Անդրեյ Ռուբցովի ղեկավարությամբ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը անցած շաբաթ ներկայացրեց Ֆրեդերիկ Շոպենի դաշնամուրի և Էդվարդ Գրիգի լարային կվարտետի կոնցերտները:
Համերգի մենակատար, Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային 7-րդ մրցույթի և Առնո Բաբաջանյանի անվան մրցույթ-փառատոնի դափնեկիր, 17- ամյա Ժորա Սարգսյանն առանց երժշտության չի պատկերացնում իր կյանքը:
«Ծնվել եմ երիժիշտների ընտանիքում, հայրս կլառնետահար է: Սիրում եմ այս աշխարհը: Նվագելիս ամեն ինչ մոռանում եմ, աչքերս փակում և սավառնում հնչյուների աշխարհում»,-«Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց Ժորա Սարգսյանը:
Դիրիժոր Անդրեյ Ռուբցովը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ իր համար մեծ պատիվ է աշխատել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ:
«Առաջին անգամ եմ Երևանում։ Արդեն հասցրել եմ սիրել Ձեր քաղաքը: Նվագախմբի անդամները մեծ էնտուզիազմով են աշխատում, սիրում են իրենց գործը և արդյունքն էլ լավ է ստացվում»,-ասաց Ռուբցովը:
Հայաստանի երիտասարդական նվագախումբը ելույթ է ունեցել աշխարհի խոշորագույն համերգասրահներում` Փարիզի Opera Garnier, Բեռլինի Konzetthause, Մոսկվայի Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայի համերգասրահ, Աբու-Դաբիի մշակութային կենտրոն և այլն:
Նվագախումբը համագործակցել է Վլադիմիր Սպիվակովի, Դենիս Մացուեւի, Վադիմ Ռեպինի, Միշել Լեգրանի եւ այլ հռչակավոր երաժիշտների հետ:
2007-ից նվագախումբը ներկայանում է որպես Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի պաշտոնական նվագախումբ:

На концерте в доме Камерной музыки, под руководством специально приглашенного из РФ дирижера Андрея Рубцова в прошлую субботу были представлены пьесы для фортепиано Фредерика Шопена и произведения Эдварда Грига.
Солист концерта, 17-летний лауреат 7-го международного конкурса Арама Хачатуряна и фестиваля Арно Бабаджаняна, Жора Саргсян не представляет свою жизнь без музыки.
«Я родился в семье музыкантов и люблю мир музыки, летаю в мире звуков»,- сказал Жора Саргсян в беседе с «А1+».
А дирижер Андрей Рубцов сказал, что для него честь работать с государственным оркестром камерной музыки РА.
«Я в Армении впервые, но успел полюбить ваш город. Члены оркестра работают, любят свое дело, результатом я доволен»»,- сказал он.
Молодежный оркестр Армении выступал с гастролями в парижской Opera Garnier, в берлинском Konzetthause, в зале им. Чайковского в Москве.
Оркестр сотрудничал с Владимиром Спиваковым, Денисом Мацуевым, Вадимом Репиным, Мишелем Леграном.
В 2007-ом был представлен в качестве официального оркестра международного конкурса Арама Хачатуряна.