«Մենք այսօր կորցնում ենք այն, ինչ 70 տարվա ընթացքում ձեռք էինք բերել». Երաժշտական ոլորտի խնդիրների մասին ահազանգում է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը: Նա այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նաեւ ավելացրեց. «Դա ինձ համար ցավալի թեմա է: Ես գիտեմ, որ դրա մասին վտանգավոր է խոսել, բայց ինձ հանցագործ կհամարեմ, եթե չասեմ, որ մենք կորցնում ենք այն ամենը, ինչ որ ունենք»:
Ըստ նրա` այսօր երաժշտական ոլորտում լրջագույն խնդիրներ են առաջացել կապված երաժշտական դպրոցների եւ համապատասխան կադրերի բացակայության հետ: «Մենք Սայաթ-Նովայի դպրոցը վերջնականապես թաղեցինք: Բոլոր լավագույն հայ երաժիշտների անունները այսպես թե այնպես կապված են այդ դպրոցի հետ, բայց հիմա չգիտեմ` ինչու են բոլորը լռում: Դժբախտություն է. 5-6 տարի հետո ոչինչ չենք ունենալու»,- կարծում է դիրիժորը` ավելացնելով, որ քանի դեռ չունենք երաժշտական ոչ մի լավ դպրոց, բնականաբար կոնսերվատորիա եւս չենք կարող ունենալ:
Էդուարդ Թոփչյանը ցավով նշում է, որ շուտով այլեւս չենք ունենալու հայ ոչ մի լավ երաժիշտ, քանի որ ինչպես նա է ասում. «Հայաստանից բոլորը փախչում են»:
«Երբ դրսից հայտնի երաժիշտներ են գալիս այստեղ համերգներով, զարմանում են` ասելով, որ դուք մեծ ավանդույթներ եք ունեցել, նվագախմբում լավ երաժիշտներ կան, ո՞ւր են, մենք էլ ասում ենք` լավագույններին դասատուները չեն թողնում, որ գան: Բա էլ ի՞նչ ասենք, հո չենք ասելու` էլ չունենք»,- սրտնեղած ասում է դիրիժորը:
Առաջացած խնդիրների պատճառները շատ են. «Լավագույն դասատուները գնացին, սխալ ուսման պրոցես սկսվեց, սկսեցին փողով ընդունվել ուսումնական հաստատություններ, մարդիկ էլ մտածում են, որ արվեստով ապրել չի լինի»:
Այնուհետեւ ավելացնում է. «Երաժիշտները երբեք Հայաստանում ամենալավ վարձատրվող մասսան չեն եղել, բայց մենք ունեցել ենք փայլուն երաժիշտներ` մեկը մյուսի ետեւից գալիս էին եւ թե որտեղ այդ գիծը կանգ առավ, գիտեմ, ավելի մանրամասն գիտեմ, մեղավորներին էլ գիտեմ: Ես կարծում եմ, որ շտապ, ամենաբարձր ատյաններից որոշում է պետք` ինչ անել, որ էլ կորուստներ չունենանք»:
Իբրեւ խնդրի լուծում` Էդուարդ Թոփչյանը մի քանի առաջարկներ ունի. «Պետք է գոնե երաժշտական 2 դպրոց փրկել, պետք է բոլոր ամբիցիաներից ու անուններից, ծանոթներից դուրս ղեկավարություն դնել, ճիշտ համակարգ բերել, լավագույն դասատուներին մոբիլիզացնել, որոնք դեռ կան այդ դպրոցներում, որ նրանք սկսեն դաս տալ` խիստ, հին ձեւով, որ 8 տարի հետո գոնե այդ երեխաները գնան կոնսերվատորիա»:
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի եւ ֆրանսիացի մեծահամբավ դաշնակահար Ֆրանսուա-Ֆրեդերիկ Գիի մասնակցությամբ սեպտեմբերի 11-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կմեկնարկի ավանդական դարձած երեւանյան 4-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը:
Այն կտեւի մինչեւ հոկտեմբերի 22-ը: Ի դեպ, այսօր հանդիսավորությամբ պետական «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղադրվեց Համբուրգի մայր գործարանից ձեռք բերված «Ստենվեյ» ռոյալը, որը գնվել էր ՀՀ պետ.բյուջեի պահուստային ֆոնդից հատկացված 62 միլիոն դրամով:

“Мы окончательно похоронили школу”
"Сегодня мы теряем то, что приобрели за 70 лет" - художественный руководитель и дирижер Государственного филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян бьет тревогу о проблемах музыкальной сферы. Сегодня во время встречи с журналистами он также сказал: "Это для меня - больная тема. Я знаю, что об этом опасно говорить, но я счел бы себя преступником, если бы не сказал, что мы теряем все то, что имеем".
По его словам, сегодня в музыкальной сфере возникли серьезнейшие проблемы, связанные с музыкальными школами и отсутствием соответствующих кадров. "Мы окончательно похоронили школу Саят-Новы. Все лучшие имена армянских музыкантов так или иначе связаны с этой школой, но сейчас не знаю, почему все помалкивают. Это же несчастье: лет через 5-6 ничего у нас не будет, считает дирижер.- Пока у нас нет ни одной хорошей музыкальной школы, мы, понятное дело, не сможем иметь и консерватории".
Эдуард Топчян с горечью отмечает, что скоро у нас не будет ни одного армянского музыканта, потому что, как он сам говорит: "Все бегут из Армении".
"Когдп сюба с концертами приезжают известные музыканты из-за рубежа, они удивляются, говорят - у вас были большие традиции, в оркестре есть хорошие музыканты, а где же другие? А мы отвечаем: лучших сюда не пускают учителя. А что еще отвечать? Не говорить же, что больше никого нет?!"- досадует дирижер.
Причины возникших проблем многочисленны: "Ушли лучшие педагоги, начался неверный процесс обучения, в учебные заведения начали поступать за деньги, люди думают, что искусством не проживешь".
Затем Топчян добавляет: "Музыканты в Армении никогда не принадлежали к хорошо оплачиваемой массе, но у нас были блестящие исполнители, приходили один за другим. Где прервался этот путь, мне известно, я знаю подробности, знаю и виновных. Считаю, что необходимо скорейшее решение, принятое в самых высоких инстанциях - как сделать, чтобы потерь больше не было".
В качестве разрешения проблемы Эдуард Топчян предлагает несколько вариантов: "Надо спасти хотя бы две музыкальные школы, надо поставить туда руководство, свободное от всяких амбиций, имен, знакомых, надо привнести правильную системы, мобилизовать лучших педагогов, которые пока имеются в этих школах, чтобы они начали преподавать - строго, в старом духе. Чтобы через 8 лет хотя бы эти дети пошли в Консерваторию".
11 сентября в концертном зале "Арам Хачатурян", при участии Государственного филармонического оркестра Армении и прославленного французского пианиста Франсуа-Фредерика Гри, стартует 4-й Международный музыкальный фестиваль.
Он продлится до 22 октября. Кстати, сегодня в концертном зале "Арам Хачатурян" был торжественно установлен рояль "Стейнвей", приобретенный на заводе-изготовителе в Гамбурге. Рояль куплен на 62 миллиона драмов, выделенных из Резервного фонда РА.