Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլ 2010»-ին ներկայացնողի անունը հայտնի կդառնա սեպտեմբերի 5-ին:
Այդ մասին «Ա1+»-ին ասաց Հանրային հեռուստատեսության գործադիր տնօրենի` հատուկ նախագծերի գծով խորհրդական Դիանա Մնացականյանը:
Մինչեւ եզրափակիչ փուլի օրը` սեպտեմբերի 2-ին եւ 3-ին կանցկացվեն նախընտրական փուլեր, որտեղ ժյուրին կընտրի լավագույններին: Յուրաքանչյուր փուլից 4 մասնակից է անցնելու եզրափակիչ փուլ:
Սեպտեմբերի 5-ի եզրափակիչ փուլի ժամանակ հեռուստադիտողը կկարողանա SMS ուղարկել համակրած երգչի եւ երգի օգտին:
Այս տարի էլ հայաստանյան եզրափակիչի հաղթողը կընտրվի ժյուրիի ձայների եւ SMS հաղորդագրությունների 50/50 հարաբերակցությամբ: Քվեարկությունը ապահովելու է «Նիկիտա Մոբայլ»-ը:
Կանոնների համաձայն` երգերի բառերի եւ երաժշտության հեղինակները հենց մանուկներն են:
Մանկական Եվրատեսիլ 2010-ի նախընտրական փուլին ներկայացվել էր 31 հայտ, սակայն ընտրվել է 25-ը:
Նշենք, որ «Մանկական Եվրատեսիլ 2010»-ը անցկացվելու է Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում:
«Մանկական Եվրատեսիլն» անց է կացվում 2005 թվականից: Առաջին անգամ մեր երկիրը ներկայացրել է «Արեւիկ» համույթը ` «Երազանք» երգով` արժանանալով 2-րդ տեղին: Լուարա Հայրապետյանը անցյալ տարի եւս գրավեց 2-րդ հորիզոնականը:

Об этом «А1+» сообщила советник исполнительного директора Общественного телевидения по специальным проектам Диана Мнацаканян.
До дня финального тура, 2 и 3 сентября, будут проведены предварительные туры, где жюри выберет лучших. С каждого тура в финал пройдет по 4 участника.
Во время финального тура 5 сентября телезрители смогут отправлять SMS в пользу понравившихся им певцов и песен.
И в нынешнем году победитель армянского финала будет избран на основании голосов жюри и SMS-сообщений в соотношении 50:50. Голосование обеспечит «Никита Мобайл».
Согласно правилам, авторами слов и музыки песен являются сами дети.
На предварительный тур «Детского Евровидения 2010» была подана 31 заявка, но выбрано было 25.
Отметим, что «Детское Евровидение 2010» пройдет в столице Белоруссии Минске.
«Детское Евровидение» проводится с 2005 года. В первый раз нашу страну представлял ансамбль «Аревик», который удостоился 2-го места за песню «Мечта». В прошлом году Луара Айрапетян тоже заняла второе место.