ՀՀ Մշակույթի նախարարության որոշման համաձայն Վիկտոր Վեհամի Մնացականյանը նշանակվել է Վենետիկի 54-րդ բիենալեի հայկական տաղավարի կոմիսար:
1895թ. հիմնադրված ժամանակակից արվեստի համաշխարհային ամենահեղինակավոր այդ ստուգատեսին Հայաստանը մասնակցում է 1995 թվականից: 1995-2009թթ. հայկական տաղավարը ներկայացրել է «Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնի» (ՆՓԱԿ) հիմնադիր Էդուարդ Պալասանյանը:
Յուրաքանչյուր բիենալե ունի իր թեման: 2011-ի` 54-րդ բիենալեն, կրելու է «Տիեզերքները տիեզերքում» խորագիրը: Այն կշարունակվի հունիսից նոյեմբեր: Յուրաքանչյուր երկիր, բացի մասնակիցներից, ունի կոմիսար եւ համադրող /կուրատոր/, ովքեր պատասխանատու են ազգային նախագծի ներկայացումը բիենալեի չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար: Հայկական տաղավարի նորանշանակ կոմիսարի կարծիքով, Վենետիկյան 54-րդ բիենալեի «Տիզերքները տիեզերքում» ընդհանուր խորագրի ներքո Հայաստանը կներկայանա աննախադեպ հետաքրքիր նախագծով: Բայց մինչ այդ Հայաստանի Մշակույթի նախարարի և կոմիսարի անունից Բիենալեի տնօրեն Բիչե Կուրիգերին ուղարկվել է շնորհավորական նամակ:
Ժամանակակից արվեստի վենետիկյան հարթակին են ձևավորվում արվեստի նոր «իզմեր», և ազգային տաղավարների կոմիսարներն ու համադրողները ջանք չեն խնայում իրենց երկրներն ըստ արժանվույն ներկայացնելու համար:
Հունիսի 25-28-ը Վիկտոր Մնացականյանը հայկական տաղավարի նախապատրաստական աշխատանքների կազմակերպման համար կգտնվի Վենետիկում: Նրա հավաստմամբ, հուլիսի կեսին արդեն կկազմակերպվի բաց քննարկում արվեստի խնդիրներով մտահոգ մարդկանց, տեսաբանների, արվեստագետների մասնակցությամբ: Արդյունքում կընտրվի 2011-ի հայկական տաղավարի համադրողը, որն էլ կընտրի արվեստագետին կամ արվեստագետներին: Մինչև Բիենալեի գեղարվեստական խորհրդին հայկական տաղավարի նախագծի ներկայացնելը կհրապարակվեն նաև տաղավարի կազմակերպական մանրամասները և գտնվելու վայրը: Այս տարվանից հայկական ժամանակակից արվեստի միջազգայնացումը դրվում է պետական և հուսալի հենքի վրա:

По решению Министерства культуры РА, Виктор Вегамович Мнацаканян назначен комиссаром армянского павильона 54-го Венецианского биеннале.
Армения участвует в этом самом авторитетном мировом смотре искусства, учрежденном в 1895 году, с 1995 года. В 1995-2009 гг. армянский павильон представлял учредитель Центра новаторского экспериментального искусства (ЦНЭИ) Эдуард Паласанян.
У каждого биеннале - своя тема. Тема 54-го биеннале, которое состоится в 2011 году,- "Вселенные в космосе". Оно продлится с июня по ноябрь. Помимо участников, у каждой страны есть комиссар и куратор, которые отвечают за приведение представления национального проекта в соответствие с критериями биеннале. По мнению новоназначенного комиссара армянского павильона, в свете общей темы 54-го Венецианского биеннале - "Вселенные в космосе" Армения предстанет с беспрецедентно интересным проектом.
Однако до того от имени министра культуры Армении и комиссара директору Биеннале Биче Куригьери направлено письмо с поздравлениями.
На венецианской площадке современного искусства формируются новые "измы" в искусстве, и комиссары и кураторы национальных павильонов не жалуют усилий, чтобы по достоинству представить свои страны.
25-28 июня для организации подготовительных работ по армянскому павильону Виктор Мнацаканян находился в Венеции. По его словам, в середине июля уже будет организовано открытое обсуждение с участием теоретиков, искусствоведов, художников, которых заботят проблемы искусства. В результате будет избран куратор армянского павильона, который и отберет художника или художников.
До представления проекта армянского павильона худсовету Биеннале, будут также опубликованы организационные подробности и местонахождение павильона.
С нынешнего года международная "раскрутка" современного армянского искусства ставится на государственную и надежную основу.