Այսօր Երաժշտության տոնն է
Տոնը կնշվի նաեւ հանրապետության մարզերում: Մասնավորապես 7 մարզերի (Վայոց ձոր, Արագածոտն, Լոռի, Գեղարքունիք, Շիրակ, Արմավիր, Կոտայք) 24 քաղաքներում և գյուղերում տեղի կունենան համերգներ, տեղի ստեղծագործական ներուժի մասնակցությամբ։
Համերգները սկսվել են ժամը 11-ից: Անգլիական այգում ժամը 11.00-13.00-ը տեղի է ունենում համերգ Մանկապատանեկան փողային նվագախմբերի մասնակցությամբ:
Երեկոյան` ժամը 20-ին, ռոք համերգ տեղի կունենա Ազնավուրի հրապարակում («Մոսկվա» կինոթատրոն): Իսկ Սիրահարների այգում կարելի է լսել ջազ և ֆոլկ, ինչպես նաև ՙՕգրը դը Բարբակ՚ և ՙԼավաշ՚ ֆրանսիական էթնո-ջազ խմբերի համերգ։ Ֆրանսիական խմբերը համերգներով հանդես կգան նաև Արթիկում, Գյումրիում, Վանաձորում, Մեծամորում, Արտաշատում և Գորիսում։
Ողջ երեկո համերգներ են լինելու Աբովյան փողոցի սրճարաններում ու ռեստորաններում:
Երաժշտության տոնը սկիզբ է առել 1982թ. հունիսի 21-ին Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ։ Երաժշտության տոնն այսօր համաշխարհային մեծության առաջին երաժշտական միջոցառումն է և տոնվում է աշխարհի ավելի քան 110 երկրներում և 430 քաղաքներում։
Այն ժողովրդական տոն է և նպատակ ունի հանրամատչելի դարձնել երաժշտական փորձն ու բոլոր սերունդներին հաղորդակից դարձնել երաժշտության տարբեր դրսևորումներին, ինչպես նաև հնարավորություն տալ պրոֆեսիոնալ և ոչ պրոֆեսիոնալ կատարողներին ինքնադրսևորվել հանպատրաստից համերգների միջոցով։

Сегодня - день Музыки.
Праздник отметят и в областях. В 24 городах и селах областей Вайоц дзор, Арагацотн, Лори, Гегаркуник, Ширак, Армавир и Котайк состоятся концерты с участием местного творческого потенциала.
Концерты начались в 11 часов. В Английском саду с 11:00-13:00 состоится концерт детско-юношеского духового оркестра.
Во дворе Национального Собрания состоится концерт, инициированный общественной организацией ՙУнисон՚.
Вечером, в 20:00 на площади Азнавура состоится рок-концерт. А в парке влюбленных можно будет послушать джаз и фольк, так же как выступление французских этно-джаз групп ՙОгр де Барбак՚ и ՙЛаваш՚. Эти группы выступят также в Артике, Гюмри, Ванадзоре, Мецаморе, Арташате и Горисе.
Весь вечер в ресторанах и кафе по ул. Абовяна будут концерты.
Праздник Музыки был учрежден по инициативе министерства культуры Франции 21 июня 1982 года. Сегодня он отмечается в 430 городах 110 стран мира и является крупнейшим музыкальным мероприятием.
Праздник является народным и имеет целью популяризовать музыкальный опыт и приобщить все поколения к различным проявлениям музыки, а также позволяет профессиональным и непрофессиональным музыкантам выступить на импровизированных концертах.