13:24 | Փետրվար 09, 2010 | ՄՇԱԿՈՒՅԹ
«Հայաստանում շոու բիզնես չկա, իլյուզիա է: Երկիրը պատրաստ չէ նման բանի, շոու բիզնես զարգացնելու համար դեռ շուտ է կամ արդեն ուշ է՚,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Երգի Պետական թատրոնի հիմնադիր ղեկավար Արթուր Գրիգորյանը: Հայկական շոու բիզնեսի նման վիճակի մեղավորը, ըստ նրա, բնավ էլ տնտեսական ճգնաժամը չէ:
«Եթե վերցնենք այն բառը, որը հիմա շատ մոդայիկ է և որից ես զզվում եմ` ճգնաժամ,ապա 1994թ-ին ավելի ճգնաժամ էր: Այդ տարիներին թատրոնները մեկը մյուսի հետևից փակվում էին, որովհետև գազ չկար, լույս չկար, ու մենք բացվեցինք: Ու այդ առաջին սերունդը, սկսեց իր ձևերով կառուցել իր թատրոնը: Նոր անուններ էին` նույն Շուշան Պետրոսյանը, Արամոն, Գրիշա Աղախանյանը: Երեք -չորս տարի հետո սերնդափոխության ժամանակն էր: Ես չեմ սիրում, երբ մի բանը շատ է լինում: Եվ եկավ երկրորդ սերունդը` Վարդուհի Վարդանյան, Զարուհի Բաբայան, Անդրե, Արսեն Սաֆարյան, Արսեն Գրիգորյան: Հետո հոգնեց թատրոնը, այսինքն ոչ թե թատրոնը հոգնեց, այլ պատերը հոգնեցին: Արցախ մեկնելով` մենք սկսեցինք զբաղվել մրցույթներով: Հիմա մեր թատրոնում արդեն չորրորդ սերունդն է»,- ասաց Երգի Պետական թատրոնի ղեկավարը:
Հարցին, արդյոք կա անհրաժեշտություն հետեւելու թատրոնի շրջանավարտների` հետագա սխալ կամ ճիշտ քայլերին, Արթուր Գրիգորյանը նկատեց, որ սխալը դեպի շուկա գնալն է, սխալը հեռուստատեսությամբ ու ռադիոյով լսվող փոփ երաժշտությունն է:
«Ռուսներն ասում են, «ով չի ալարում, երգում է»: Ես երբեք թույլ չեմ տա, իմ մոտ հնչի գռեհիկ երաժշտություն, իսկ եթե պատերից այն կողմ խոսում են Երգի Պետական թատրոնի մասին, ապա խոսում են, որովհետև ես այն դեպքն եմ, երբ ՙբաժանորդն անհասանելի է՚: Եթե իմ երգիչներից որևէ մեկը գնում է դեպի շուկա, ես իրեն ասում եմ`ok, գնա, բայց երեսուն տոկոսով, յոթանասուն տոկոսդ քո մեջ թող: Ինչքան էլ փող աշխատես, չի հերիքի, եթե դու փողի հետևից վազես, դու քեզ կկորցնես՚,- ասում է Գրիգորյանը:
Հիշեցնենք, որ Երգի Պետական թատրոնը 15 տարեկան է, իսկ թատրոնի չորրորդ սերնդի ներկայացուցիչներից մեկն էլ` Անահիտ Շահբազյանը հնարավոր է այս տարի կներկայացնի Հայաստանը ՙՍլավյանսի բազար՚ միջազգային երաժշտական մրցույթում:

"Поют все, кому не лень"
"В Армении нет шоу-бизнеса, это иллюзия. Страна не готова к такому. Для развития шоу-бизнеса еще рано, или уже поздно",- в беседе с корреспондентом "А1+" сказал руководитель и основатель Государственного театра песни Артур Григорян. Согласно его мнению, причина подобного состояния армянского шоу-бизнеса вовсе не в экономическом кризисе.
"Если взять то слово, которое сегодня очень модно и которое мне противно, кризис, то в 1994 году кризис был глубже. В те годы театры закрывались один за другим, потому что не было газа, света, и мы открылись. И это первое поколение начало по-своему строить свой театр. Новыми именами были Шушан Петросян, Арамо, Гриша Агаханян",- сказал он.
Руководитель театра считает, что не правильно двигаться в сторону рынка, поп-музыки, которая каждый день транслируется по радио и телевидению. Он также заметил, что никогда не позволит, чтобы в его театре звучала вульгарная музыка: "По-русски говорят "поют все, кому не лень". Я никогда не позволю, чтобы у меня звучала вульгарная музыка. Ну а если за стенами разговаривают о Государственном театре песни, то делают это, потому что я тот случай, когда "абонент недоступен". Если кто из моих певцов, певиц идет в сторону рынка, я говорю им, ладно, идите, но на 30 процентов сохрани 70 процентов себя. Сколько бы ты не зарабатывал, все равно не хватит. Если гнаться за деньгами, можно потерять себя",- сказал А. Григорян.
Напомним, что Государственному театру песни 15 лет, а одна из исполнительниц четвертого поколения театра - Анаит Шахбазян, возможно, представит в этом году Армению на международном музыкальном конкурсе "Славянский базар".