Երկու օր է` Բուենոս Այրեսի Լատինամերիկյան արվեստի թանգարանի դահլիճում մեկնարկել է «Պինամարի էկրան 2010. արգենտինյան եւ եվրոպական կինոյի 6-րդ հանդիպում» միջազգային կինոփառատոնը:
Վեցերորդ անգամ անցկացվող Պինամարի այս տարվա կինոփառատոնը, որը կայանալու է մարտի 6-13-ը, հատկանշական է այն առումով, որ առաջին անգամ դրան հատուկ հրավիրյալի կարգավիճակով մասնակցելու է Հայաստանը:
Ժամանակակից հայկական կինոարվեստը ներկայացված է լինելու Հարություն Խաչատրյանի «Սահման» վավերագրական ֆիլմով եւ Հովհաննես Գալստյանի «Խճճված զուգահեռներ» գեղարվեստական կինոնկարով: Ի դեպ, կինոռեժիսոր Գալստյանը ժամանելու է Պինամար եւ անձամբ է իր ֆիլմը ներկայացնելու արգենտինացի կինոքննադատների ու կինոհանդիսատեսի դատին:
Մարտի 7-ին կինոփառատոնի շրջանակներում նշվելու է Հայաստանի օրը, որը սկսվելու է հայկական ֆիլմերի ցուցադրմամբ եւ ամփոփվելու է Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Կարմիրշալյանի անունից կազմակերպված ընդունելությամբ:
Մյուս եվրոպական երկիրը, որ հատուկ հրավիրյալի կարգավիճակով մասնակցում է Պինամարի 6-րդ կինոփառատոնին` Հունաստանն է:

Уже два дня, как в зале музея латиноамериканских искусств Биэнос-Айреса стартовал международный кинофестиваль «Экран Пинамара 2010. 6 встреча аргентинского и европейского кино».
Шестой по счету этот кинофестиваль пройдет с 6-13 марта. Впервые Армения примет в нем участие в качестве особого гостя.
Современное армянское киноискусство будет представлено документальным фильмом Арутюна Xачатряна «Граница» и художественным фильмом Ованнеса Галстяна «Запутанные параллели». Отметим, что, О. Галстян отправится в Пинамар и лично представит свой фильм на суд аргентинских кинокритиков и зрителей.
Заметим, что 7 марта в рамках кинофестиваля отметят день Армении. Будет проведен показ армянских фильмов, а в конце дня состоится организованный прием от имени посла Армении Владимира Кармиршаляна.