Բարձրակարգ մասնագետների պատրաստման ռուսական շուկան չափազանց բազմազան եւ հագեցած է։ Առավել գրավիչ եւ ընդունելի են այն ուսումնական հաստատությունները, որոնք ապահովված են հետեւյալ հիմնարար գործոններով՝
1. սեփական շենք, ժամանակակից համակարգչային տեխնիկայով հագեցած եւ ինտերնետ կապով ապահովված մասնագիտացված լսարաններ,
2. ռեկտորատի, դեկանատի, ամբիոնների եւ պրոֆեսորադասախոսական կազմի մասնագիտական բարձր մակարդակ,
3. ուսանողներին մասնագիտական ուսում ապահովելու համար անհրաժեշտ ծրագրի, գրադարանային եւ դիդակտիկ ֆոնդի առկայություն,
4. մասնագիտական կառույցների, ընկերությունների, գործակալությունների լայն ընտրության հնարավորություն՝ ուսանողների փորձաշրջանը, արագացված ադապտացիայի եւ գործարար հատկանիշների զարգացման ու դաստիարակման ընթացքն ապահովելու նպատակով,
5. ուսուցման ստացիոնար, հեռակա եւ հեռակառավարման ձեւերի առկայություն, ինստիտուտի հաստատած ծրագրով ուսանողների գիտելիքների ստուգման՝ քննությունների ու ստուգարքների գնահատման բարձրակարգ հնարավորություններ։
Ժամանակակից գիտատեխնիկական բազայով հագեցած Մոսկվայի տնտեսագիտական համալսարանի հնարավորությունները թույլ են տալիս ստեղծել տարածաշրջանային կառույցներ եւ հավաքել ուսանողներ։ Նման տարածաշրջանային կառույցներից մեկն էլ Հայաստանի հանրապետությունն է։ Սա պայմանավորված է ԽՍՀՄ փլուզումից հետո վերջին 20 տարիների ընթացքում ավելի քան 1 միլիոն հայերի արտագաղթով՝ Ռուսաստան, որոնց ժառանգները հաջողությամբ ինտեգրվել են ռուսական իրականությանը։ Այդ ինտեգրման կարեւորագույն բաղադրիչը Ռուսաստանում ստացած բարձրագույն կրթությունն է, որի մակարդակն ամբողջությամբ համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին։ Մոսկվայի տնտեսագիտական ինստիտուտը պատրաստում է տնտեսության մոտ 15 բնագավառի մասնագետների՝ քոլեջից, (բակալավրիատ, մագիստրատուրա) մինչեւ ասպիրանտուրա։
«ՆՈԱԳՐԱՄ» ՓԲԸ (Երեւան) կնքել է պայմանագիր ՄՏԻ հետ, եւ 2010-2011 թվականներին ձեւավորել ուսանողների խումբ, որոնք ս.թ. հոկտեմբերի 1-ից ընդունվել են տարբեր ֆակուլտետներ։ Ուսանողներն ապահովված են անհրաժեշտ մեթոդական եւ դիդակտիկ նյութերով, դասախոսության կուրսերով ու դասագրքերով, լիարժեք սովորելու եւ ստուգարքներն ու քննությունները հաջողությամբ հանձնելու համար։
Ինստիտուտը ուսանողներին ապահովել է հեռակառավարման ուսումնական ծրագրով նախատեսված դասագրքերի եւ ուսումնական նյութերի էլեկտրոնային տարբերակներով։
Պետք է հատուկ շեշտել ուսումնական հաստատության ընդունող հանձնաժողովի գործարկված սահուն համակարգը։
ՄՏԻ առանձնահատկությունը կրթական գործընթացին զուգահեռ կազմակերպվող դաստիարակչական ծրագիրն է. ուսանողական մոտեցումներ, գիտական կոնֆերանսներ, փառատոններ՝ Մոսկվայի բարձրակարգ հարթակներում։
Վերջում ՄՏԻ-ին հարկ է մաղթել ուսանողների պրակտիկայի աշխարհագրության ընդլայնում, ուսման ժամանակահատվածում հոգեբանական խոչընդոտները եւ ուսանողից մասնագետ դառնու փախակերպումը հաղթահարելու նպատակով։ Սա կբարձրացնի ՄՏԻ վարկանիշն ու Ռուսաստանի ԲՈՒՀ-երի շրջանում այն կդարձնի առավել գրավիչ։

Подготовят специалистов высшей квалификации
Современный рынок подготовки специалистов высшей квалификации России является чрезмерно разнообразным и перенасыщенным. Более привлекательными и признанными становятся те образовательные заведения, которые обеспечены следуюшими основополагаюшими факторами:
1. собственное здание, специализированные аудитории, оснащенные современной техникой, наличием Интернет связи;
2. высокопрофессиональные уровень ректората, деканата, кафедр, профессорско-преподавательского состава института;
3. наличие программ, библиотечного и наглядного фонда для обучения студентов по избранным специальностям;
4. широкий выбор профильных структур, компаний, фирм и т.д. для прохождения стажировки, ускоренной адаптации и воспитания деловых качеств студентов;
5. наличие различных форм обучения: очной, заочной и дистанционной, которые обеспечивают должный уровень подготовки, проверки знаний и сдачи зачетов и экзаменов по утвержденным институтом программам.
Оснащенность Московского экономического института современной научно-технической базой позволяет создавать региональные подразделения по сбору студентов. Одним из таких региональных структур является Республика Армения. Это обусловлено тем, что после распада СССР за последние 20 лет из Армении иммигрировали в Россию около миллиона армян, дети которых успешно интегрировались в российскую действительность. Важнейшим элементом этой интеграции армян является получение высшего образования в России, уровень которого полностью соответствует современным мировым стандартам. МЭИ готовит специалистов около 15 специальностей экономики: от колледжа, бакалавриата, магистратуры до аспирантуры.
ООО «НОГРАМ» (Ереван) заключило договор с МЭИ и в 2010-2011гг. набрало первую группу студентов, которые с 1-го октября с.г. были зачислены на разные факультеты. Студенты уже обеспечены необходимыми методическими и наглядными пособиями, курсами лекций и учебниками для успешной учебы и сдачи зачетов и экзаменов. Институт также обеспечил студентов и электронной версией необходимых учебных материалов по всей программе дистанционного обучения. Следует особо отметить налаженную работу и систему оформления документов приемной комиссией.
Отличительной ососбенностью МЭИ является то, что в институте образовательный процесс сопровождается насыщенной воспитательной программой: студенческие походы, научные конференции, фестивали на престижных площадках Москвы.
В заключении хотелось бы пожелать МЭИ расширять свою географию стажировок студентов, чтобы в период обучения они смогли легко преодолеть психологический барьер трансформации студента в делового специалиста. Это повысит имидж и привлекательность МЭИ среди ВУЗ-ов России.