ՀԱՊ ԵՐԿՐՆԵՐԸ ԿՍՏԵՂԾԵՆ ՆՈՒՅՆԱՆՈՒՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ
Մայիսին Մոսկվայում կայանալու է Հավաքական անվտանգության խորհրդի հոբելյանական նստաշրջանը: ՀԱՊ խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալերի Նիկոլայենկոն խոստովանում է, որ կցանկանար հոբելյանը տեսնել որպես ոչ սոսկ հանդիսություն, այլեւ որպես ռազմական եւ ռազմաքաղաքական համագործակցության նոր փուլ:
Երեւանում կայացած ՀԱՊ մասնակից պետությունների արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարությունների հերթական խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել է Պայմանագիրը միջազգային կազմակերպության վերածելու հարցը: Ըստ Վալերի Նիկոլայենկոի, դա կլինի միջազգային տարածաշրջանային կազմակերպություն՝ ՄԱԿ-ի կանոնագրի հիման վրա:
Նիկոլայենկոն նաեւ տեղեկացնում է, որ առայժմ Պայմանագրի անդամ երկրների ցանկի ընդլայնում չի նախատեսվում: «Ուզում ենք ձեւավորել համախոհ երկրների համագործակցության միջուկ, որը կկորդինացվի», - ասում է նա:
Նիկոլայենկոյին չի անհանգստացնում Պալմանագրի անդամ երկրների ռազմական համագործակցությունը Միացյալ Նահանգների հետ: Նա շեշտում է, որ Նահանգների հետ համագործակցության վերաբերյալ բոլոր հարցերը գործընկերները միմյանց միջեւ կոորդինացրել են: Համագործակվությունն էլ իրականացվում է միայն Ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում:

Сегодня завершились конкурсы на посты работников гражданской службы. На 55 мест было представлено 455 заявок, однако только 301 были допущены к конкурсу. Конкурс проводился по 4 категориям: специалист высшей группы, главный специалист, ведущий специалист и младший сотрудник. Конкурс проводиться 3 этапами: тестирование, собеседование и голосование членов комиссии.
По словам главы совета гражданской службы Манвела Бадаляна, нельзя с уверенностью сказать, что система полностью состоялась. "Для окончательного результата необходимо, по меньшей мере, 2-3 года. Уже сейчас в законе есть некоторые упущения, и Правительство выступило с предложением о внесении законодательных поправок. Этот вопрос, по всей видимости, будет обсуждаться на предстоящих заседаниях НС", - заявил Манвел Бадалян.
Одно из явных упущений можно считать то, что после 3 этапов у нескольких кандидатов, претендующих на один и тотже пост, могут быть одинаковые результаты. В данном случае Совет гражданской службы должен представить всех победителей соответствующему ведомству. Дальнейший выбор делает глава этого органа. Здесь и возникает опасность коррупции.
И если, по утверждению г-на Бадаляна, в Совете какое- либо вмешательство в конкурсный процесс доведено до минимума, то в ведомствах наряду с выбором возникает опасность коррупции. Средств борьбы с этим пока нет. Возможно, что после утверждения законодательных поправок ситуация изменится.