ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐՆԵՐԸ ՉԵՆ ՄԱՏՆԵԼ ՍՈՒՐԵՆ ԱԲՐԱՀԱՄՅԱՆԻՆ
Կենտրոն, Նորք Մարաշ համայնքների 1-ին ատյանի դատարանում այսօր ցուցմունք տվեց մի խիստ կարեւոր եւ երկար սպասված տուժող՝ ՆԳ նախկին նախարար Սուրեն Աբրահամյանը:
Նա հիշեց, որ 1999 հոկտեմբերի 27-ին խիստ հոգնած էր, քանի որ նախորդ ամբողջ օրը զբաղվել էր կաթողիկոսական ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքներով: Հոգնած նախարարի աչքը կպել է ԱԺ դահլիճում, նա չի տեսել, թե ինչպես դահլիճ ներխուժեցին ահաբեկիչները, նա չի էլ հիշում, ինչպես է հայտնվել հատակին:
Աբրահամյանը ընկել է շոկային վիճակի մեջ, նրան թվացել է, թե դեսանտ է իջել ԱԺ: Իր թիվ մեկ խնդիրը նախարարը համարել է դահլիճից ամեն կերպ դուրս գալը, քանի որ «այդ պահին քաղաքում գտնվող միակ ուժային նախարարն էի»: Նա լսել է, թե ինչպես են ահաբեկիչները փնտրում իրեն եւ լկտի հայհոյանքներ տեղում իր հասցեին: Ի պատիվ դահլիճում գտնվողների, նշեց, որ նրանք ասել են, թե ինքը դահլիճում չի:
Սուրեն Աբրահամյանը դահլիճից դուրս է եկել՝ օգնելով դուրս եկող վիրավորներին: Միայն դահլիճից դուրս գալուց հետո է նախարարն իմացել, որ Վազգեն Սարգսյանն ու Կարեն Դեմիրճյանը սպանված են, մինչ այդ կարծել է, թե նրանց մեկուսացրել ու պահանջներ են ներկայացրել: Դեպքի գիշերը Սուրեն Աբրահամյանը հայտարարել է, որ հրաժարական կտա անմիջապես, երբ ազատ կարձակվեն պատանդները: Այդպես էլ վարվել է:
Նա համոզված է, որ հանցագործությունը պլանավորված էր, լավ կազմակերպված եւ ուղղված ժողովրդի ու պետականության դեմ: Գեներալ Աբրահամյանը կասկած չունի, որ Նաիրի Հունանյանը «շկոլա» էր անցել:
Դահլիճից դուրս գալուց հետո ՆԳ նախարարը ինքն է հանձնարարականներ տվել, կոորդինացրել ուժային կառույցների գործողությունները: Այնուհետեւ ԱԺ է եկել ՀՀ նախագահը եւ իր վրա վերցրել կոորդինացիան:

Сегодня партия Рамкавар-Азатакан пригласила пресс-конференцию с целью представить два заявления.
Первое заявление о «погромах на территории Азербайджана 1988-1991 гг., которые мы определяем как геноцид», и другое об открытии армяно-турецкой границы.
Относительно первого заявления сопредседатель партии Арутюн Аракелян отметил, что партия, наблюдая за процессом выборов в Азербайджане, заметила, что и оппозиция, и власти страны и сегодня большое место уделяют антиармянской пропаганде, представляя армян как диких кочевников, чуть ли не людоедов.
Все это, уверен Арутюн Аракелян, не скроется от международной общественности. В связи с этим партия Рамкавар-Азатакан поручила своему адвокату встретиться с беженцами и взять у них показания. После сбора показаний партия, согласно международным нормам, определит, в какую международную структуру обратиться с иском против Азербайджана.
Сопредседатель партии Мехак Геворкян, обратившись к проблеме открытия армяно-турецкой границы, сказал: «Мы находим, что сегодня разговоры об открытии границы более чем преждевременны. Ряд политических и общественных деятелей, предпринимателей, усердно пытаются убедить общественность, что это необходимый шаг». Однако турецкое правительство на днях заявило, что этот вопрос даже не стоит на повестке дня, говорят представители Рамкавар: «Наши деятели подобными заявлениями могут нанести определенный вред уже состоявшимся, крепким армяно-русским и армяно-иранским отношениям».
«К таким важным вопросам нужно подходить исходя из интересов всей нации… Ими должны заниматься компетентные люди», - считают в Рамкавар.